Skład :
Olej kokosowy składa się w ok. 90 % z nasyconych kwasów tłuszczowych.
W skład ich wchodzi :
- kwas laurynowy
- kwas mirystynowy
- kwas palmitynowy
- kwas kaprylowy
- kwas kaprynowy
- kwas stearynowy
Oprócz tego zawiera jeszcze nienasycone kwasy tłuszczowe :
- kwas oleinowy czyli Omega 9 (najlepszy)
- kwas linolowy czyli Omega 6
Zastosowanie w kuchni
Oleju kokosowego używałam przede wszystkim do smażenia. Dzięki wysokiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych jest on odporny na wysokie temperatury. Przez to podczas smażenia nie są wydzielane szkodliwe związki chemiczne jak WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne). Jest idealny do smarowania chrupkiego pieczywa czy nadania kokosowego aromatu różnym daniom czy deserom. Jest to możliwe dzięki temu, że nie został w tym przypadku zastosowany proces rafinacji (oczyszczania) oleju. Z powodzeniem można dodawać łyżeczkę oleju kokosowego do koktajli czy smoothie ze względu na dużą zawartość minerałów i witamin.
Olej kokosowy w postaci stałej jest miękki i łatwo może przejść do stanu ciekłego. Dzieje się tak, gdy temperatura otoczenia przekracza 25 stopni C. W lecie należy przechowywać go w lodówce. W żadnym wypadku nie należy się tym martwić, ponieważ jest to proces naturalny.
Nierafinowany olej kokosowy nie nadaje się do wszystkich dań ze względu na swój zapach. Nie wyobrażam sobie dodać go do bigosu czy gulaszu. Jeżeli używasz oleju kokosowego i obawiasz się, ze Ci się zepsuje to nie musisz się bać, ponieważ olej kokosowy można przechowywać ponad 2 lata (najdłużej ze wszystkich olei ) w suchym miejscu z dale od światła słonecznego.
Zastosowanie w kosmetyce
Olej kokosowy jest idealnym kosmetykiem. Stosowałam go jako :
- olejek do kąpieli - świetnie nawilżył skórę, lekko ją natłuścił i wspomógł moją walkę z cellulitem
- olejek do kąpieli - w zeszłoroczne wakacje poratował mnie, gdy zapomniałam kosmetyku do opalania, skóra od razu robiła się brązowa, a nie czerwona ( tak jak to zwykle bywało), dzięki temu spowolniło się starzenie skóry, bo olej kokosowy zapobiega poparzeniom
- olejek do masażu - nawilżył moje ciało i dodatkowo rozpieścił zmysły pięknym zapachem
- preparat na rany - nakładałam cieniutką warstwę na przemyte wcześniej zadrapania, bardzo szybko się goiły
- olejek do demakijażu twarzy i oczu - świetnie zmywał nawet wodoodporny makijaż, nie podrażniał oczu ( w porównaniu do dwufazowych preparatów) oraz nie podrażniał twarzy ( w porównaniu do płynów micelarnych np. różowy z Garniera)
- odżywka do włosów - u mnie się nie sprawdził, ponieważ mam wysokoporowate włosy, ale dużo osób sobie go chwali
Zastosowanie w pateczce (korzyści zdrowotne )
- jest idealny do wzmocnienia odporności organizmu, przy anemii, można go roztopić i dodać do sałatki
- dzięki średnim trójglicerydom odpowiada za szybkie dostarczenie energii organizmowi, nie odkłada się w postaci tłuszczu
- poprawia wchłanianie się minerałów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A,D,E,K)
- nie uczula, jest pozbawiony glutenu, mogą stosować go również weganie
- jest szybko trawiony i wchłaniany przez organizm
- również możemy podawać go zwierzętom domowym
Jak widzicie olej kokosowy jest idealnym produktem i ma wszechstronne działanie. Według nie ma żadnych wad, ale posiada za to mnóstwo zalet. Nie spotkałam jeszcze tak genialnego produktu. Olej kokosowy BIO Extra Virgin ładnie pachnie kokosem, ma odpowiednią konsystencje i nadaje się do wszystkich tych rzeczy, które wyżej wymieniłam. Jest w dużym słoiku, więc wystarcza na bardzo długo. Polecam Wam zajrzeć do tego sklepu, ponieważ mają bardzo duży wybór produktów.