1. Zbyt mało pokarmu
To częsty problem zwłaszcza wśród młodych matek, przy pierwszym dziecku i w pierwszych tygodniach po porodzie. Laktacja musi się dopiero ustabilizować, aby móc swobodnie karmić dziecko wyłącznie piersią. Można jej pomóc pijać odpowiednie herbatki, słód jęczmienny i uzupełniając codzienną dietę w duże ilości wody niegazowanej. Przystawianie dziecka do piersi jak najczęściej także powinno przynieść pozytywne rezultaty.
2. Za dużo pokarmu
Nawał pokarmu w czasie karmienia piersią może być tak samo kłopotliwy, jak niedobór mleka. Piersi pęcznieją, są obolałe i może dojść nawet do zapchania kanalików mlecznych. Można ulżyć sobie ściągając niewielką ilość mleka laktatorem i robiąc okłady z kapusty.
Oksana Kuzmina @ 123rf.com
3. Nieprawidłowe przystawianie
Kiedy matka początkowo przystawia dziecko do piersi, może robić to nieumiejętnie, a noworodek nie będzie w całości łapał sutka i pił mleko. Trzeba się tego nauczyć, a pomocą niech będą położne, doradcy laktacyjni lub doświadczone matki.
4. Obrzęk piersi
W czasie laktacji łatwo przeziębić i przewiać piersi, dlatego trzeba na nie uważać. Obrzęk piersi może oznaczać infekcję, wywołującą dolegliwości bólowe.
5. Bolesność brodawek i sutków
Na początku karmienia piersią brodawki są bardzo wrażliwe, ale z czasem przyzwyczajają się do nowej roli i naprawdę przestają boleć.
Ruslan Guzov @ shutterstock.com