Karmienie dziecka wyłącznie piersią, mlekiem matki, jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia przez pierwsze 4-6 miesięcy życia dziecka. Niestety niewiele matek karmi malucha powyżej pół roku. Powodem są problemy, które często napotykamy przy naturalnym karmieniu.
Dmytro Mykhailov @ fotolia.com
1. Zbyt mało pokarmu
To częsty problem zwłaszcza wśród młodych matek, przy pierwszym dziecku i w pierwszych tygodniach po porodzie. Laktacja musi się dopiero ustabilizować, aby móc swobodnie karmić dziecko wyłącznie piersią. Można jej pomóc pijać odpowiednie herbatki, słód jęczmienny i uzupełniając codzienną dietę w duże ilości wody niegazowanej. Przystawianie dziecka do piersi jak najczęściej także powinno przynieść pozytywne rezultaty.
2. Za dużo pokarmu
Nawał pokarmu w czasie karmienia piersią może być tak samo kłopotliwy, jak niedobór mleka. Piersi pęcznieją, są obolałe i może dojść nawet do zapchania kanalików mlecznych. Można ulżyć sobie ściągając niewielką ilość mleka laktatorem i robiąc okłady z kapusty.
Oksana Kuzmina @ 123rf.com
3. Nieprawidłowe przystawianie
Kiedy matka początkowo przystawia dziecko do piersi, może robić to nieumiejętnie, a noworodek nie będzie w całości łapał sutka i pił mleko. Trzeba się tego nauczyć, a pomocą niech będą położne, doradcy laktacyjni lub doświadczone matki.
4. Obrzęk piersi
W czasie laktacji łatwo przeziębić i przewiać piersi, dlatego trzeba na nie uważać. Obrzęk piersi może oznaczać infekcję, wywołującą dolegliwości bólowe.
5. Bolesność brodawek i sutków
Na początku karmienia piersią brodawki są bardzo wrażliwe, ale z czasem przyzwyczajają się do nowej roli i naprawdę przestają boleć.
Ruslan Guzov @ shutterstock.com
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26