Zmień sposób przyrządzania mięs!
Zrezygnuj z mięs smażonych, tym bardziej panierowanych, ponieważ podczas smażenia niemiłosiernie nasiąkają tłuszczem. Unikaj mięs duszonych z dodatkową porcją tłuszczu oraz zawiesistymi, mącznymi sosami. Jako obróbkę mięs wybierz gotowanie, gotowanie na parze, opcjonalnie grillowanie lub pieczenie bez tłuszczu.
Uważaj na ziemniaki!
Jeśli lubisz ziemniaki, możesz 2-3 razy w tygodniu sobie na nie pozwolić (w niedużych ilościach!). Niech będą to jednak ziemniaki z wody, bez okrasy i bez tuczących dodatków, takich jak masło czy śmietana, które często w rodzimej kuchni dodaje się podczas ubijania. Ziemniaki smażone i frytki wyrzuć z jadłospisu, zastąp je ziemniakami pieczonymi na minimalnej ilości oliwy.
Polub produkty pełnoziarniste!
Białe pieczywo, makarony i ryże zamień na pełnoziarniste warianty. Wprowadź do menu grube kasze, a do domowych klusek i naleśników (jeśli już musisz od czasu do czasu je spożywać) używaj mąki razowej. Duża ilość błonnika pokarmowego zawarta w produktach z pełnego ziarna na pewno korzystnie odbije się na Twojej sylwetce.
Zadbaj o odpowiednią ilość chudego nabiału w diecie!
Jogurty naturalne, sery twarogowe, kefiry, maślanki – te produkty powinny często gościć w Twoim menu co najmniej z trzech powodów. Po pierwsze, jest to żywność wysokobiałkowa, a podczas trawienia białka organizm zużywa więcej kalorii. Po drugie, chudy nabiał dobrze syci i ma mało kalorii, a po trzecie, dobrze wpływa na proces przemiany materii.
Zamień niezdrowe przekąski na warzywa i owoce!
Jeśli musisz coś przegryzać między posiłkami i najczęściej są to słodycze, chipsy, paluszki lub inne tego typu produkty, zamień je na zdrowe przekąski w postaci suszonych lub świeżych owoców oraz warzyw. Możesz też sięgnąć po chipsy bananowe, ziarno słonecznika, pestki dyni, migdały lub orzechy (niesolone).
Zadbaj o właściwą ilość i jakość posiłków!
Jedz regularnie co około 3 godziny, niech Twój jadłospis składa się z trzech posiłków głównych, pomiędzy którymi znajdą się dwa dodatkowe – drugie śniadanie i podwieczorek. Unikaj żywności przetworzonej, produktów z dużą zawartością tłuszczu i węglowodanów prostych, gotowych, kupnych dań i fast foodów.