Numer telefonu do rodzica
Zawsze ale to zawsze dziecko powinno mieć przy sobie napisane na kartce bądź wyuczone na pamięć (a najlepiej jedno i drugie) kwestie kontaktowe do rodzica, może to być numer telefonu komórkowego albo stacjonarnego. Dzięki temu, bez problemu będzie mogło skontaktować się z Tobą lub poprosić kogoś o pomoc gdy np. się zgubi.
Imię i nazwisko
Należy uczyć dziecko od najmłodszych lat tego jak się nazywa a co istotniejsze jak ma na nazwisko. Możesz także poprzez zabawę wpoić mu Wasze imiona, dzięki czemu w czasie zagrożenia, ktoś kto zechce pomóc maluchowi – policja czy też przypadkowy przechodzień będzie miał punkt zaczepiania.
Adres zamieszkania
Jeżeli Twoje dziecko potrafi się już przedstawić, umie także powiedzieć jak nazywa się mamusia i tatuś to czas na kolejny krok – adres zamieszkania. Początkowo może to być tylko miejscowość z jakiej pochodzi, następnie ulica i numer domu. Pamiętaj, trzy latek nie zawsze jest w stanie wyrecytować pełny adres, ale sama miejscowość to już ogromny sukces!
Jak dotrzeć do domu
Jest to już nieco bardziej skomplikowana umiejętność przeznaczona zdecydowanie dla większego dziecka. Wyuczenie dziecka drogi powrotnej do domu ze szkoły, ze sklepu czy z ulubionego placu zabaw sprawi, że poczuje się ono pewniej a Ty będziesz spokojniejsza.
Z dala od nieznajomych
Wpajaj dziecku, by nie przyjmowało prezentów od nieznajomych i nie wdawało się w zbędne dyskusje, osoba dorosła doskonale wie jak zdobyć zaufanie malucha a od tego już nie wielki krok do tragedii i nieszczęścia.
Punktualność
Ucz dziecko punktualność dzięki temu zapewnisz i jemu i sobie pewien pułap bezpieczeństwa i będziesz mogła interweniować gdy nie zjawi się ono o określonej godzinie w domu. Pamiętaj jednak, że nauka punktualności bywa procesem złożonym i wieloetapowym nie możesz od razu wymagać od dziecka znajomości obsługi zegara czy pojmowania czym jest jednostka czasu.