Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Inwestujemy w coraz to nowsze systemy bezpieczeństwa i kontroli rodzicielskiej. Chcemy stale mieć na oku naszą pociechę i śledzić każdy jej ruch. Są jednak nawyki i informacje, które jeżeli wpoisz dziecku od najmłodszych lat okazują się być kluczem do sukcesu. Okazuje się, że technologia bywa zawodna i wtedy przydają się umiejętności nabyte przez dziecko w toku dorastania i rozwijania się. To jakich umiejętności je nauczymy zależy już tylko do nas – rodziców. Oto kilka niezbędnych rzeczy, które musisz wyparować z dzieckiem, byś zarówno Ty jak i ono nie bało się o swoje bezpieczeństwo w momentach trudnych i problemowych.
Jolopes @ fotolia.com
Numer telefonu do rodzica
Zawsze ale to zawsze dziecko powinno mieć przy sobie napisane na kartce bądź wyuczone na pamięć (a najlepiej jedno i drugie) kwestie kontaktowe do rodzica, może to być numer telefonu komórkowego albo stacjonarnego. Dzięki temu, bez problemu będzie mogło skontaktować się z Tobą lub poprosić kogoś o pomoc gdy np. się zgubi.
Imię i nazwisko
Należy uczyć dziecko od najmłodszych lat tego jak się nazywa a co istotniejsze jak ma na nazwisko. Możesz także poprzez zabawę wpoić mu Wasze imiona, dzięki czemu w czasie zagrożenia, ktoś kto zechce pomóc maluchowi – policja czy też przypadkowy przechodzień będzie miał punkt zaczepiania.
Adres zamieszkania
Jeżeli Twoje dziecko potrafi się już przedstawić, umie także powiedzieć jak nazywa się mamusia i tatuś to czas na kolejny krok – adres zamieszkania. Początkowo może to być tylko miejscowość z jakiej pochodzi, następnie ulica i numer domu. Pamiętaj, trzy latek nie zawsze jest w stanie wyrecytować pełny adres, ale sama miejscowość to już ogromny sukces!
Jak dotrzeć do domu
Jest to już nieco bardziej skomplikowana umiejętność przeznaczona zdecydowanie dla większego dziecka. Wyuczenie dziecka drogi powrotnej do domu ze szkoły, ze sklepu czy z ulubionego placu zabaw sprawi, że poczuje się ono pewniej a Ty będziesz spokojniejsza.
Z dala od nieznajomych
Wpajaj dziecku, by nie przyjmowało prezentów od nieznajomych i nie wdawało się w zbędne dyskusje, osoba dorosła doskonale wie jak zdobyć zaufanie malucha a od tego już nie wielki krok do tragedii i nieszczęścia.
Punktualność
Ucz dziecko punktualność dzięki temu zapewnisz i jemu i sobie pewien pułap bezpieczeństwa i będziesz mogła interweniować gdy nie zjawi się ono o określonej godzinie w domu. Pamiętaj jednak, że nauka punktualności bywa procesem złożonym i wieloetapowym nie możesz od razu wymagać od dziecka znajomości obsługi zegara czy pojmowania czym jest jednostka czasu.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55