Afty
Zazwyczaj tworzą się przez złą higienę jamy ustnej. Afty są zmianami nadżerkowymi pojawiającymi się zazwyczaj na wewnętrznej stronie policzka. Mają one tendencję do nawrotów i niosą ze sobą przykre konsekwencje. Już samo pojawienie się afty powoduje ból w jamie ustnej i niemożność komfortowego spożywania posiłków.
Bruzdy na języku
Wyglądają trochę jak wytłoczone tunele w języku. U kilku procent populacji mogą występować jako czynnik genetyczny, wtedy właśnie odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej jest dodatkowo wskazana. Nie należy ignorować zmian zachodzących w anatomii języka.
Zapalenia dziąseł
Bardzo często powstaje na skutek nieprawidłowej pielęgnacji jamy ustanej bądź nie leczenia ubytków powstających na zębach. Zaniedbanie leczenia stomatologicznego może prowadzić do nawrotowych stanów zapalnych, a co za tym idzie do szczękościsku i trudności w mówieniu.
Infekcje opryszczkowe
Są to zmiany wywołane wirusem opryszczki zwykłej HSV, mają one tendencję do ponownego nawracania. Najczęściej opryszczki występują w części tylnej jamy ustnej, niekiedy już prawie w części ustnej gardła. Należy pamiętać, że regularne płukanie jamy ustnej płynami znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji opryszczkowej.
Rumień
Najczęściej rumień występuje u osób, które mają problemy z nadwrażliwością w jamie ustnej. Jest to zmiana pojawiająca się na błonach śluzowych oraz skórze. Szacuje się, że występuje on częściej u mężczyzn, w przedziale wiekowym, 20-30 lat.
Nowotwory
Nowotwory jamy ustnej zazwyczaj dotyczą osób, które nieprawidłowo dbają o jej higienę bądź są nałogowymi palaczami. Najważniejsza, w zapobieganiu pojawienia się zmian złośliwych, jest odpowiednia profilaktyka, palacze, czyli grupa osób bardziej narażonych, powinni zdecydowanie częściej kontrolować każdą małą zmianę czy stan zapalny pojawiający się w jamie ustnej, może to zapobiec wielu poważnym chorobom a nawet ocalić im życie.
Białaczka
Niekiedy zmiany w jamie ustnej mogą być przydatną wskazówką w diagnozowaniu poważnej choroby jaką jest białaczka. Dlatego tak ważne jest by każdą zmianę konsultować z lekarzem specjalistą, tak by nie przeoczyć poważnych syndromów i wskazówek mogących na dalszym etapie leczenia okazać się bardzo przydatne. Pamiętajmy jednak, że nie każda zmiana oznacza nowotwór czy białaczkę, jednak każdą należy monitorować i kontrolować.