Czym różni się antykoncepcja hormonalna od awaryjnej?
Środki antykoncepcyjne dostarczają do organizmu kobiety określoną dawkę hormonów, tym samym wpływają na jej organizm i sposób jego funkcjonowania. Ich stosowanie głównie ma na celu ochronę przed nieplanowanym poczęciem (hamują owulację), choć mogą być wykorzystywane również w innych celach. Tabletki antykoncepcyjne często przepisywane są m.in. przy zaburzeniach hormonalnych, problemach z trądzikiem. Środki hormonalne przyjmuje się zwykle przez dłuższy czas, robiąc przerwy na tzw. krwawienie z odstawienia. Przez cały cykl zachowuje się ochronę antykoncepcyjną.
Tabletki awaryjne to szczególny typ antykoncepcji hormonalnej. Przeznaczony do stosowania wyłącznie w sporadycznych sytuacjach. Antykoncepcję ratunkową przyjmuje się w przypadku uzasadnionych obaw związanych z możliwością zajścia w nieplanowaną ciążę. Może być przydatna, gdy kobieta współżyła bez zabezpieczenia, nieprawidłowo stosowała antykoncepcję hormonalną lub zawiodły ją metody mechaniczne. Podstawową różnicą jest skład ilościowy hormonów – pigułki „po” mają dość wysokie stężenie hormonów, które nie są obojętne dla organizmu.
Antykoncepcja hormonalna i tabletka „dzień po” – gdzie kupić i co jest potrzebne do zakupu?
Tabletka „dzień po stosunku”, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, dostępna jest wyłącznie na receptę. Może to być kłopotliwe, biorąc pod uwagę problemy z umówieniem się do lekarza w ten sam dzień. Kiedy potrzebna jest tabletka „dzień po”, ginekolog nie zawsze przyjmuje lub termin dostępnej wizyty jest zbyt odległy. Na szczęście antykoncepcja awaryjna może być przepisana niezwykle szybko na konsultacji lekarskiej online np. za pośrednictwem: https://naszarecepta.pl/e-recepta/tabletka-po/.
By otrzymać przez internet e-receptę na antykoncepcję awaryjną lub inne hormonalne środki antykoncepcyjne, należy uzupełnić formularz medyczny. Pacjentka odpowiada w nim na pytania dotyczące stanu swojego zdrowia oraz historii medycznej. Jest to podstawa, by lekarz mógł zadecydować o zasadności i bezpieczeństwie wystawienia e-recepty na dany środek hormonalny. W przypadku braku wątpliwości zostanie ona wystawiona. Wówczas pacjentka dostanie sms-a oraz e-maila z 4-cyfrowym kodem, który jest niezbędny do zrealizowania recepty w aptece.
Bezpieczeństwo antykoncepcji hormonalnej i awaryjnej
Często pojawiają się pytania odnośnie bezpieczeństwa stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. To, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna, zależy przede wszystkim od prawidłowego jej stosowania. Dotyczy to każdego leku, w tym również antykoncepcji hormonalnej stosowanej przez pacjentki na co dzień. Aby mieć pewność, że lek nie stanowi zagrożenia dla kobiety, należy wykluczyć obecność przeciwwskazań do jego przyjmowania. Tym zajmuje się lekarz podczas wizyty.
Niemniej ważne jest prawidłowe stosowanie antykoncepcji hormonalnej i tabletek „po”. Należy stosować się do zaleceń lekarza oraz wskazań znajdujących się w ulotce producenta. Inną kwestią są skutki uboczne, które mogą wystąpić podczas każdej terapii. Działania niepożądane nie muszą wystąpić u każdej kobiety. Jednak warto pamiętać o możliwości ich pojawienia się, a nie wszystkie są łagodne.