Jednym z wariantów antykoncepcji hormonalnej jest antykoncepcja ratunkowa, którą stosuje się wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. Tabletka „dzień po” ma większą zawartość hormonów, dzięki czemu z wysoką skutecznością chroni przed zapłodnieniem. Jednak nie jest obojętna dla organizmu. Więcej o różnicach pomiędzy antykoncepcją hormonalną a awaryjną przeczytasz w artykule.
Czym różni się antykoncepcja hormonalna od awaryjnej?
Środki antykoncepcyjne dostarczają do organizmu kobiety określoną dawkę hormonów, tym samym wpływają na jej organizm i sposób jego funkcjonowania. Ich stosowanie głównie ma na celu ochronę przed nieplanowanym poczęciem (hamują owulację), choć mogą być wykorzystywane również w innych celach. Tabletki antykoncepcyjne często przepisywane są m.in. przy zaburzeniach hormonalnych, problemach z trądzikiem. Środki hormonalne przyjmuje się zwykle przez dłuższy czas, robiąc przerwy na tzw. krwawienie z odstawienia. Przez cały cykl zachowuje się ochronę antykoncepcyjną.
Tabletki awaryjne to szczególny typ antykoncepcji hormonalnej. Przeznaczony do stosowania wyłącznie w sporadycznych sytuacjach. Antykoncepcję ratunkową przyjmuje się w przypadku uzasadnionych obaw związanych z możliwością zajścia w nieplanowaną ciążę. Może być przydatna, gdy kobieta współżyła bez zabezpieczenia, nieprawidłowo stosowała antykoncepcję hormonalną lub zawiodły ją metody mechaniczne. Podstawową różnicą jest skład ilościowy hormonów – pigułki „po” mają dość wysokie stężenie hormonów, które nie są obojętne dla organizmu.
Antykoncepcja hormonalna i tabletka „dzień po” – gdzie kupić i co jest potrzebne do zakupu?
Tabletka „dzień po stosunku”, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, dostępna jest wyłącznie na receptę. Może to być kłopotliwe, biorąc pod uwagę problemy z umówieniem się do lekarza w ten sam dzień. Kiedy potrzebna jest tabletka „dzień po”, ginekolog nie zawsze przyjmuje lub termin dostępnej wizyty jest zbyt odległy. Na szczęście antykoncepcja awaryjna może być przepisana niezwykle szybko na konsultacji lekarskiej online np. za pośrednictwem: https://naszarecepta.pl/e-recepta/tabletka-po/.
By otrzymać przez internet e-receptę na antykoncepcję awaryjną lub inne hormonalne środki antykoncepcyjne, należy uzupełnić formularz medyczny. Pacjentka odpowiada w nim na pytania dotyczące stanu swojego zdrowia oraz historii medycznej. Jest to podstawa, by lekarz mógł zadecydować o zasadności i bezpieczeństwie wystawienia e-recepty na dany środek hormonalny. W przypadku braku wątpliwości zostanie ona wystawiona. Wówczas pacjentka dostanie sms-a oraz e-maila z 4-cyfrowym kodem, który jest niezbędny do zrealizowania recepty w aptece.
Bezpieczeństwo antykoncepcji hormonalnej i awaryjnej
Często pojawiają się pytania odnośnie bezpieczeństwa stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. To, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna, zależy przede wszystkim od prawidłowego jej stosowania. Dotyczy to każdego leku, w tym również antykoncepcji hormonalnej stosowanej przez pacjentki na co dzień. Aby mieć pewność, że lek nie stanowi zagrożenia dla kobiety, należy wykluczyć obecność przeciwwskazań do jego przyjmowania. Tym zajmuje się lekarz podczas wizyty.
Niemniej ważne jest prawidłowe stosowanie antykoncepcji hormonalnej i tabletek „po”. Należy stosować się do zaleceń lekarza oraz wskazań znajdujących się w ulotce producenta. Inną kwestią są skutki uboczne, które mogą wystąpić podczas każdej terapii. Działania niepożądane nie muszą wystąpić u każdej kobiety. Jednak warto pamiętać o możliwości ich pojawienia się, a nie wszystkie są łagodne.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26