Mąka ryżowa
Jest idealnym zamiennikiem mąki pszennej, ponieważ jest bezglutenowa, więc dla osób z nietolerancją pokarmową to świetne rozwiązanie. Mąka ryżowa także zwiększa uczucie sytości, w przeciwieństwie do mąki pszennej, może być pomocna dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Warto też wspomnieć, że mąka ryżowa ma duża zawartość magnezu przez co korzystnie wpływa na kości, oraz jest bogata w witaminy z grupy B, dzięki czemu wspomaga prawidłowe napięcie mięśniowe.
Gdzie możemy ją zastosować? Ze względu na słodki posmak, mąka ryżowa idealnie sprawdzi się przy wypieku ciast, ciasteczek, omletów na słodko, naleśników czy placków, a także na przykład do zagęszczania sosów czy kremów.
Tapioka
O ile mąka ryżowa, zaczyna się powoli pojawiać na półkach w większych supermarketach, tak tapioka zdecydowanie należy do produktów mało znanych. A szkoda bo ma w sobie ogrom witamin i składników odżywczych, takich jak: witaminy z grupy B, witaminę C i P, wapń, żelazo, fosfor i cynk. Co więcej, jest hipoalergiczna i lekkostrawna, przez co mogą ją spożywać osoby z alergiami pokarmowymi czy osoby starsze. Tapioka też sprawdzi się w diecie redukcyjnej, ponieważ ma bardzo mało kalorii, a jest syta, ponieważ za sprawą wody, zwiększa swoją objętość. Zastanawiacie się co to właściwie jest tapioka i gdzie ją kupić? Jest wytwarzana z egzotycznej rośliny – manioku – rosnącego w Ameryce Południowej i Środkowej. Dostać można ją w arkanasmaku.pl, sklepie ze zdrową żywnością.
Jak ją przygotować? Tapiokę w postaci małych kuleczek, gotuje się w wodzie lub w mleku, do momentu aż kuleczki będą przeźroczyste. Możemy z niej przygotować przeróżne desery, zagęścić sosy, kremy, możemy zrobić z niej domowy kisiel, a także może być stosowana jako zamiennik kaszy czy makaronu.
Nasiona Chia
Również zaczynają się pojawiać na sklepowych półkach, ale w sklepie ze zdrową żywnością, także są dostępne. Jest to produkt szczególnie prozdrowotny, ponieważ zawiera wysokiej jakości białka, błonnik, witaminy z grupy B, witaminę E, a także potas, sód, cynk, magnez, wapń i jeszcze o wiele więcej mikroskładników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nasiona chia korzystnie wpływają na trawienie, układ krwionośny, poprawiają także kondycje skóry i działają przeciwstarzeniowo, przez zawarte w nasionach antyoksydanty. Nasiona chia, także wspomagają odchudzanie, przez dużą zawartość białka, dzięki któremu dłużej czujemy się syci. Nasiona także świetnie wpływają na ogólny nastrój, bowiem są pomocne przy leczeniu depresji, a także wspomagają pamięć.
Do czego dodawać nasiona chia? Na przykład do owsianki, zup, omleta, na kanapkę, do koktajlu czy nawet do ciasta.
Kasza
Różnego rodzaju kasze są dostępne od ręki, na przykład jaglana, gryczana czy jęczmienna, jednak wybór jest o wiele większy, a co ciekawe, każda kasza ma inne właściwości prozdrowotne. Przykładowo kasza orkiszowa, ma w sobie o wiele mniej glutenu niż pszenica, posiada wiele składników odżywczych, takich jak fosfor, żelazo, miedź i witaminy A, P, D, E. Kasza orkiszowa ma także niski indeks glikemicznym, przez co dobrze się sprawdzi w diecie osób z problemami skórnymi, na przykład z trądzikiem. Kasza orkiszowa ze względu na swoją kaloryczność, powinna być spożywana przez osoby aktywne fizycznie. Także, jest to idealny produkt w diecie osób cierpiących na cukrzycę, z wysokim poziomem cholesterolu, czy chorobami serca. Kaszę orkiszową mogą także jeść najmłodsze dzieci. Warto ją wprowadzić już na etapie rozszerzania diety.
Gdzie możemy ją zastosować? Możemy dodać ją do posiłku jako zamiennik ziemniaków, a także jako dodatek do zup i sałatek.