Czy zdarza ci się być znudzonym dietą? Albo czy kiedykolwiek pomyślałeś, że twoje żywienie jest ubogie w składniki odżywcze? Wiele osób się nad tym zastanawia, szczególnie obecnie, kiedy wokół panuje moda na zdrowe odżywianie. Wszyscy doradzają, stosują różne nowe kombinacje dietetyczne, stosując coraz więcej nowych składników, a ty pierwszy raz słyszysz o czymś takim? Zobacz jakie mało popularne produkty, są prozdrowotne i posiadają więcej witamin niż myślisz.
Mąka ryżowa
Jest idealnym zamiennikiem mąki pszennej, ponieważ jest bezglutenowa, więc dla osób z nietolerancją pokarmową to świetne rozwiązanie. Mąka ryżowa także zwiększa uczucie sytości, w przeciwieństwie do mąki pszennej, może być pomocna dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Warto też wspomnieć, że mąka ryżowa ma duża zawartość magnezu przez co korzystnie wpływa na kości, oraz jest bogata w witaminy z grupy B, dzięki czemu wspomaga prawidłowe napięcie mięśniowe.
Gdzie możemy ją zastosować? Ze względu na słodki posmak, mąka ryżowa idealnie sprawdzi się przy wypieku ciast, ciasteczek, omletów na słodko, naleśników czy placków, a także na przykład do zagęszczania sosów czy kremów.
Tapioka
O ile mąka ryżowa, zaczyna się powoli pojawiać na półkach w większych supermarketach, tak tapioka zdecydowanie należy do produktów mało znanych. A szkoda bo ma w sobie ogrom witamin i składników odżywczych, takich jak: witaminy z grupy B, witaminę C i P, wapń, żelazo, fosfor i cynk. Co więcej, jest hipoalergiczna i lekkostrawna, przez co mogą ją spożywać osoby z alergiami pokarmowymi czy osoby starsze. Tapioka też sprawdzi się w diecie redukcyjnej, ponieważ ma bardzo mało kalorii, a jest syta, ponieważ za sprawą wody, zwiększa swoją objętość. Zastanawiacie się co to właściwie jest tapioka i gdzie ją kupić? Jest wytwarzana z egzotycznej rośliny – manioku – rosnącego w Ameryce Południowej i Środkowej. Dostać można ją w arkanasmaku.pl, sklepie ze zdrową żywnością.
Jak ją przygotować? Tapiokę w postaci małych kuleczek, gotuje się w wodzie lub w mleku, do momentu aż kuleczki będą przeźroczyste. Możemy z niej przygotować przeróżne desery, zagęścić sosy, kremy, możemy zrobić z niej domowy kisiel, a także może być stosowana jako zamiennik kaszy czy makaronu.
Nasiona Chia
Również zaczynają się pojawiać na sklepowych półkach, ale w sklepie ze zdrową żywnością, także są dostępne. Jest to produkt szczególnie prozdrowotny, ponieważ zawiera wysokiej jakości białka, błonnik, witaminy z grupy B, witaminę E, a także potas, sód, cynk, magnez, wapń i jeszcze o wiele więcej mikroskładników, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nasiona chia korzystnie wpływają na trawienie, układ krwionośny, poprawiają także kondycje skóry i działają przeciwstarzeniowo, przez zawarte w nasionach antyoksydanty. Nasiona chia, także wspomagają odchudzanie, przez dużą zawartość białka, dzięki któremu dłużej czujemy się syci. Nasiona także świetnie wpływają na ogólny nastrój, bowiem są pomocne przy leczeniu depresji, a także wspomagają pamięć.
Do czego dodawać nasiona chia? Na przykład do owsianki, zup, omleta, na kanapkę, do koktajlu czy nawet do ciasta.
Kasza
Różnego rodzaju kasze są dostępne od ręki, na przykład jaglana, gryczana czy jęczmienna, jednak wybór jest o wiele większy, a co ciekawe, każda kasza ma inne właściwości prozdrowotne. Przykładowo kasza orkiszowa, ma w sobie o wiele mniej glutenu niż pszenica, posiada wiele składników odżywczych, takich jak fosfor, żelazo, miedź i witaminy A, P, D, E. Kasza orkiszowa ma także niski indeks glikemicznym, przez co dobrze się sprawdzi w diecie osób z problemami skórnymi, na przykład z trądzikiem. Kasza orkiszowa ze względu na swoją kaloryczność, powinna być spożywana przez osoby aktywne fizycznie. Także, jest to idealny produkt w diecie osób cierpiących na cukrzycę, z wysokim poziomem cholesterolu, czy chorobami serca. Kaszę orkiszową mogą także jeść najmłodsze dzieci. Warto ją wprowadzić już na etapie rozszerzania diety.
Gdzie możemy ją zastosować? Możemy dodać ją do posiłku jako zamiennik ziemniaków, a także jako dodatek do zup i sałatek.
Powiązane artykuły
-
Dieta Ewy Chodakowskiej – na czym polega?
Na co dzień spotkać można się z różnymi rodzajami proponowanych diet. Warto przyjrzeć się bliżej tym znanym i polecanym przez użytkowników. Jedną z nich jest dieta Ewy Chodakowskiej, która cały czas gromadzi wokół siebie nowych odbiorców.
-
Dieta keto dla początkujących – jak zacząć i kiedy widać pierwsze efekty
W ostatnich latach możemy zaobserwować rosnącą popularność diety ketogenicznej. To jeden ze sposobów skutecznego spalania tłuszczu poprzez niskie spożycie węglowodanów, umiarkowane spożycie białka i dostarczanie większości energii ze zdrowych tłuszczów. Na czym w praktyce polegają reguły keto diety? Dowiedz się więcej, jak to działa – tłumaczymy krok po kroku!
-
Jak przygotować zdrowy, zbilansowany posiłek?
Wielobarwny posiłek, który łączy w sobie ulubione produkty i całą kaskadę smaków – kto umiałby z niego zrezygnować? Jednak czy przygotowanie go w domu rzeczywiście wymaga tyle zachodu, ile mogłoby się wydawać? Okazuje się, że wbrew pozorom mądre i zdrowe gotowanie nie jest takie trudne. Gdy wiesz, od czego zacząć, przygotowywanie dania jak z galerii slow food staje się przyjemnością równie wielką, jak samo jedzenie.
-
Jaki wybrać tłuszcz do pieczenia?
Tłuszcz to jeden z podstawowych składników, które wykorzystujemy do przygotowania wypieków. To m. in. od rodzaju tłuszczu właśnie zależy konsystencja, kruchość oraz ostateczny smak kremowych tortów, puszystych babeczek czy słodkich ciast. Jednak nie każdy tłuszcz jest tak samo polecany do przyrządzania słodkości. Pojawia się zatem pytanie, który sprawdzi się do tego najlepiej? Odpowiada na nie ekspert programu „Zdrowe tłuszcze” – mgr inż. Iwonna Niegowska.
Kamila
Jaki wybrać tłuszcz do pieczenia? 2018-05-31 08:53:37 2018-05-09 15:53:29