Czym jest cytologia?
To badanie powinna wykonać każda kobieta nie częściej niż raz w roku. Co trzy lata każda kobieta dostaje zaproszenie na wykonanie tego badania darmowo. Kobiety powinny wykonywać to badanie już od dwudziestego piątego roku życia lub zaraz po tym, jak zaczną swoje życie seksualne. Jeżeli badanie da prawidłowe wyniki, powinno powtórzyć się je co trzy lata. To pozwala na kontrolowanie swojego stanu zdrowia oraz rozpoczęcie leczenia, kiedy cytologia da wynik negatywny. Pozwala ona, również na wczesne wykrycie raka szyjki macicy, co da szanse, na wyleczenie kobiety.
Cytologię powinna wykonać każda kobieta co trzy lata. Jeśli wyniki jednego z badań wskazują, na grupę ryzyka zachorowania, na raka lekarz zaleci, wykonywanie tego badania raz na rok. Badanie to pozwolić na obserwacje stanu zdrowia każdej kobiety. Pomaga na podjęcie odpowiednich środków w przypadku występowania choroby.
Cytologia jest badaniem bezbolesnym. Trawa zaledwie kilka minut. Dobrze wykonane badanie nie jest odczuwalne. Niektóre kobiety mogą odczuwać lekki dyskomfort w czasie tego badania, jednak nie zdarza się to często. Po tym może występować lekkie plamienie, jednak nie jest to powód do niepokoju. Takie plamienie jest absolutnie naturalne.
Jak przygotować się do cytologii?
Przed wykonaniem badania nie powinno się współżyć. Nie wolno także stosować żadnych środków dopochwowych, czy antykoncepcji dopochwowej. Nie możemy przystępować do irygacji. Przed wizytą u ginekologa można podmyć się płynem do higieny intymnej. Nie trzeba się depilować przed tym badaniem, ponieważ w żaden sposób nie wpływa to na wykonanie badania oraz na jego wynik. Najlepszym czasem na wykonanie tego badania jest pierwsza połowa cyklu miesięcznego. Najlepiej jest wykonać badanie cytologiczne czwartego lub piątego dnia po skończonej miesiączce. Nie powinno się przystępować do wykonania tego badania mniej niż cztery, czy pięć dni przed planowanym rozpoczęciem się kolejnej miesiączki. Jeżeli występują niepokojące upławy lub pojawi się infekcja intymna, powinno się skupić na, wyleczeniu jej. Dopiero po wyleczeniu stanów zapalnych można przystąpić do badania. Infekcje oraz stany zapalne narządów rozrodczych mogą spowodować zaburzenie prawidłowego wyniku.
Jak wygląda zabieg cytologii?
Badanie cytologiczne polega na wprowadzeniu do pochwy wziernika oraz szczoteczki wyposażonej w miękkie i elastyczne włókna. Po wprowadzeniu szczoteczki, do pochwy lekarz powinien zakręcić nią pięć razy, wykonując ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. To pomoże zebrać wystarczającą ilość materiału do wykonania badania. Materiał pobrany podczas badania jest zabezpieczony za pomocą odpowiednich odczynników. Potem zostaje wysłany do badania pod mikroskopem.
Kobiety, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego, mogą wykonać badanie cytologiczne. Błona dziewczyna nie jest żadnym utrudnieniem podczas tego badania. Jednak należy powiadomić lekarza, który wykonuje badanie o tym, że jest się dziewicą. Wtedy do badania zostanie wybrana mniejsza szczoteczka. Dzięki temu unikniemy dyskomfortu podczas trwania badania.
Wyniki badań są wiarygodne, jeśli badanie zostanie przeprowadzone w odpowiedni sposób. Nie często zdarzają się takie przypadki, w których materiał do badań nie został pobrany ze wszystkich miejsc szyjki macicy. Wtedy badanie może nie wykazać zmian nowotworowych, które zaczynają się rozwijać. Takie przypadki nie zdarzają się jednak często. Wiele kobiet nie wie jak odczytać wynik cytologii. Wynik prawidłowy oznacza, że w naszej próbce znajdują się tylko prawidłowe, zdrowe komórki. Cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym oznacza, że w naszej próbce występują nieliczne komórki ze stanem zapalnym, jednak nie są one groźne dla organizmu. Cytologia ze stanem zapalnym to znak, że w naszej próbce są komórki prawidłowe, leukocyty i komórki świadczące, że mamy stan zapalny. Wynik nieprawidłowy oznacza, że w naszej próbce są obecne komórki zapalne. Możemy także otrzymać informację o wyniku wskazującym, że wykryto u nas komórki z ostrym stanem zapalnym, które modą rozwinąć się w nowotwór.