Porządki to też zwyczaj
Przedświąteczne porządki mają swoje znacznie tradycyjne. Według ludowych wierzeń sprzątanie domu na Wielkanoc pomagało wygnać choroby i wszelkie zło.
Niedziela Palmowa
Wielkanoc poprzedza Wielki Tydzień, rozpoczynający się Niedzielą Palmową. Palmy robi się z gałązek wierzbowych, malin lub porzeczek oraz z bukszpanu. Zdobi się je mchem, kwiatami, piórkami oraz ziołami. Palmy święci się w kościele, a po powrocie do domu bije się nimi domowników, by mieli oni szczęście.
Wielki Czwartek
Wielki Czwartek jest ważnym dniem w polskich kościołach. Podczas tego dnia święci się oleje wykorzystywane podczas święceń kapłańskich oraz udzielania pozostałych sakramentów. Dzień ten rozpoczyna Triduum Paschalne.
PHOTOCREO Michal Bednarek @ shutterstock.com
Wielki Piątek
Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. Zamiast niej oprawia się Drogę Krzyżową, adoruje się krzyż i najświętszy sakrament. W kościołach ustawia się symboliczny grób Chrystusa, obok którego stoją strażacy, policjanci lub żołnierze, symbolizując wartę pełnioną przy prawdziwym grobie Jezusa.
Wielka Sobota
W tym dniu święci się pokarmy przyniesione przez wiernych w koszyczkach. Przy grobie Jezusa wciąż pełniona jest warta, a wierni pogrążają się w zadumie i modlitwie aż do późnych godzin wieczornych.
Niedziela Wielkanocna
Jest to ostatni dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan jest to dzień radości, potwierdzający wiarę w życie wieczne. W kościołach odbywa się msza – rezurekcja, podczas której biją dzwony, a procesja złożona z kapłana i wiernych trzykrotnie przechodzi wokół kościoła, niosąc przed sobą monstrancję z hostią. Po powrocie do domu zasiada się do tradycyjnego śniadania.
Lany Poniedziałek
Lany Poniedziałek jest dniem, w którym wszyscy oblewają się nawzajem wodą. W zabawie biorą udział głownie chłopcy oraz panny na wydaniu.
Elena Hramova @ shutterstock.com