Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem dla chrześcijan. Obchodzi się ją w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Katolicy obchodzą ją nieco wcześniej niż prawosławni, którzy dodatkowo nazywają Wielkanoc Paschą. Co jeszcze trzeba wiedzieć o Wielkanocy?
Sofiaworld @ shutterstock.com
Porządki to też zwyczaj
Przedświąteczne porządki mają swoje znacznie tradycyjne. Według ludowych wierzeń sprzątanie domu na Wielkanoc pomagało wygnać choroby i wszelkie zło.
Niedziela Palmowa
Wielkanoc poprzedza Wielki Tydzień, rozpoczynający się Niedzielą Palmową. Palmy robi się z gałązek wierzbowych, malin lub porzeczek oraz z bukszpanu. Zdobi się je mchem, kwiatami, piórkami oraz ziołami. Palmy święci się w kościele, a po powrocie do domu bije się nimi domowników, by mieli oni szczęście.
Wielki Czwartek
Wielki Czwartek jest ważnym dniem w polskich kościołach. Podczas tego dnia święci się oleje wykorzystywane podczas święceń kapłańskich oraz udzielania pozostałych sakramentów. Dzień ten rozpoczyna Triduum Paschalne.
PHOTOCREO Michal Bednarek @ shutterstock.com
Wielki Piątek
Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. Zamiast niej oprawia się Drogę Krzyżową, adoruje się krzyż i najświętszy sakrament. W kościołach ustawia się symboliczny grób Chrystusa, obok którego stoją strażacy, policjanci lub żołnierze, symbolizując wartę pełnioną przy prawdziwym grobie Jezusa.
Wielka Sobota
W tym dniu święci się pokarmy przyniesione przez wiernych w koszyczkach. Przy grobie Jezusa wciąż pełniona jest warta, a wierni pogrążają się w zadumie i modlitwie aż do późnych godzin wieczornych.
Niedziela Wielkanocna
Jest to ostatni dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan jest to dzień radości, potwierdzający wiarę w życie wieczne. W kościołach odbywa się msza – rezurekcja, podczas której biją dzwony, a procesja złożona z kapłana i wiernych trzykrotnie przechodzi wokół kościoła, niosąc przed sobą monstrancję z hostią. Po powrocie do domu zasiada się do tradycyjnego śniadania.
Lany Poniedziałek
Lany Poniedziałek jest dniem, w którym wszyscy oblewają się nawzajem wodą. W zabawie biorą udział głownie chłopcy oraz panny na wydaniu.
Elena Hramova @ shutterstock.com
Powiązane artykuły
-
Lista rzeczy, których nie powinno się robić we Wielkanoc
Czego nie robić w święta Wielkiej Nocy? Jest wiele czynności, na które powinno wtedy zabraknąć czasu. Z przymrużeniem oka prezentujemy listę rzeczy zakazanych w tym wyjątkowym okresie. Bez nich na pewno Wielkanoc będzie przyjemniejsza, a odpoczynek – efektywniejszy.
-
Śniadanie Wielkanocne - jak powinno wyglądać?
Wielkanoc jest dla katolików najważniejszym świętem. W tym dniu odbywają się uroczyste msze, a potem zasiada się do tradycyjnego, obfitego śniadania. Jak powinno ono wyglądać? Jakie potrawy powinny znaleźć się na stole? Podpowiadamy, jak kultywować tę piękną, polską tradycję.
-
Święta w kuchni: jak przygotować się do Wielkanocy i nie zwariować?
Przed świętami Wielkiej Nocy wiele czasu spędza się w kuchni na gotowaniu i pieczeniu. Jedne panie domu uwielbiają krzątaninę przy ciastach i mięsach, dla innych – jest to powód frustracji i ciągłego stresu. Jak przygotować się do Wielkanocy i nie zwariować? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z kuchennymi katastrofami.
-
5 sposobów na to, aby święta Wielkanocne były udane
Święta Wielkanocne przypadają w pięknym okresie – przyroda budzi się do życia, a pierwsze promienie słońca zachęcają do wychodzenia na spacery. Niestety, nie wszyscy lubią Wielkanoc. Co zrobić, by to się zmieniło? Przedstawiamy 5 pomysłów na to, aby święta wielkanocne były udane bardziej niż zwykle.
Kamila
5 sposobów na to, aby święta Wielkanocne były udane 2018-03-30 07:49:42 2017-03-17 14:09:36