Zioła były pierwszym lekiem naszych przodków. Zostały one porzucone i zapomniane wraz z rozwojem cywilizacji. Obecnie żyjemy świadomie, podejmujemy świadome decyzje i wracamy do kolebki ziołolecznictwa. Wiele z nich odnajdziemy w naszym otoczeniu, są pospolite, tanie, czekają , aż odkryjemy je na nowo.
Trądzik jest chorobą światową, najwięcej osób choruje w wieku 11-25 lat (80-85%), dotyka również starszą populację 34-44 lata (8%). Walka z nim jest trudna i nie zawsze kończy się sukcesem.
W tym starciu mogą Nam pomóc zioła. Efekty nie pojawią się od razu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Medycyna naturalna potrzebuje czasu, za to efekty są długotrwałe.
Dzisiaj o jednym z nich, pospolitym chwaście ruderalnym, zwanym potocznie rzepem lub głowaczem.
Występowanie:
Głównie możemy go znaleźć na przydrożach, rowach, pod płotami, na gruzach. Jest to roślina dwuletnia, kwitnie w lipcu i sierpniu, owocem jest zielonawa lub brunatna, wydłużona niełupka z pęczkiem włosków na szczycie. Zapewne niejedno z Was kojarzy je i nazywa "dziadami", łatwo przyczepiającymi się do ubrań i sierści psów.
Co zawiera:
- wielocukry (inulinę);
- fitosterole;
- kwasy organiczne;
- sole mineralne;
- witaminę C;
- cynk;
- miedź;
- żelazo.
W medycynie ludowej stosowany był jako lek na złamania, zwichnięcia, "oczyszczał krew". Liście przykładano na oparzenia, rany, owrzodzenia, sokiem przemywano zmiany łuszczycowe.
Zewnętrznie sprawdza się idealnie na liczne choroby skóry tj.:
- łojotok;
- trądzik;
- egzemy;
- wypryski;
- wysypki;
- czyraki;
- łuszczycę.
Napar:
Środek przeciwzapalny sprawdzi się przy problemach skórnych wymienionych powyżej.
- 1 łyżka łopianu;
- 1 łyżka tataraku.
Zalewamy 2 szklankami wrzątku, zostawiamy do napęcznienia, zagotowujemy i odcedzamy. Przecieramy dwa razy dziennie problematyczne miejsce. Możemy użyć również w formie kompresu.
Mazidło na wszelkiego rodzaju wypryski:
- 1 łyżka korzenia łopianu;
- 3 łyżki oleju lnianego.
Zalewamy połową szklanki wody, kiedy napęcznieje, mielimy w maszynce do mięsa i rozcieramy z olejem. Smarujemy wypryski.
Łopian stosowany zewnętrznie działa silnie dezynfekująco i ściągająco, poprawia czynność gruczołów łojowych, leczy grzybicę stóp.
W formie wewnętrznej zwiększa wydzielanie soków trawiennych, przywraca florę bakteryjna w jelitach po kuracji antybiotykowej, działa napotnie, zmniejsza wypadanie i przetłuszczanie włosów.
Jak widać ma mnóstwo zastosowań. Pomoże Nam w walce nie tylko z trądzikiem.
Należy pamiętać, że ma silne działanie rozkurczowe i nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży.