Powrót w lecznictwie do naturalnych środków wpłynął również na zainteresowanie się na nowo ziołami w dziedzinie kosmetyki. Borykamy się z różnymi problemami skóry, ciała i włosów. Czasami wieloletnie kuracje nie dają Nam upragnionych rezultatów. Błądzimy w gąszczu kosmetyków i suplementów. Ich nadmiar przyprawia Nas o zawrót głowy. Co wybrać? czy akurat ta kuracja uwolni mnie od problemu? Odpowiedzi nie musimy szukać koniecznie u specjalistów. Od zarania dziejów człowiek chorował, więc musiał się i leczyć.
Zioła były pierwszym lekiem naszych przodków. Zostały one porzucone i zapomniane wraz z rozwojem cywilizacji. Obecnie żyjemy świadomie, podejmujemy świadome decyzje i wracamy do kolebki ziołolecznictwa. Wiele z nich odnajdziemy w naszym otoczeniu, są pospolite, tanie, czekają , aż odkryjemy je na nowo.
Trądzik jest chorobą światową, najwięcej osób choruje w wieku 11-25 lat (80-85%), dotyka również starszą populację 34-44 lata (8%). Walka z nim jest trudna i nie zawsze kończy się sukcesem.
W tym starciu mogą Nam pomóc zioła. Efekty nie pojawią się od razu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Medycyna naturalna potrzebuje czasu, za to efekty są długotrwałe.
Dzisiaj o jednym z nich, pospolitym chwaście ruderalnym, zwanym potocznie rzepem lub głowaczem.
Występowanie:
Głównie możemy go znaleźć na przydrożach, rowach, pod płotami, na gruzach. Jest to roślina dwuletnia, kwitnie w lipcu i sierpniu, owocem jest zielonawa lub brunatna, wydłużona niełupka z pęczkiem włosków na szczycie. Zapewne niejedno z Was kojarzy je i nazywa "dziadami", łatwo przyczepiającymi się do ubrań i sierści psów.
Co zawiera:
- wielocukry (inulinę);
- fitosterole;
- kwasy organiczne;
- sole mineralne;
- witaminę C;
- cynk;
- miedź;
- żelazo.
W medycynie ludowej stosowany był jako lek na złamania, zwichnięcia, "oczyszczał krew". Liście przykładano na oparzenia, rany, owrzodzenia, sokiem przemywano zmiany łuszczycowe.
Zewnętrznie sprawdza się idealnie na liczne choroby skóry tj.:
- łojotok;
- trądzik;
- egzemy;
- wypryski;
- wysypki;
- czyraki;
- łuszczycę.
Napar:
Środek przeciwzapalny sprawdzi się przy problemach skórnych wymienionych powyżej.
- 1 łyżka łopianu;
- 1 łyżka tataraku.
Zalewamy 2 szklankami wrzątku, zostawiamy do napęcznienia, zagotowujemy i odcedzamy. Przecieramy dwa razy dziennie problematyczne miejsce. Możemy użyć również w formie kompresu.
Mazidło na wszelkiego rodzaju wypryski:
- 1 łyżka korzenia łopianu;
- 3 łyżki oleju lnianego.
Zalewamy połową szklanki wody, kiedy napęcznieje, mielimy w maszynce do mięsa i rozcieramy z olejem. Smarujemy wypryski.
Łopian stosowany zewnętrznie działa silnie dezynfekująco i ściągająco, poprawia czynność gruczołów łojowych, leczy grzybicę stóp.
W formie wewnętrznej zwiększa wydzielanie soków trawiennych, przywraca florę bakteryjna w jelitach po kuracji antybiotykowej, działa napotnie, zmniejsza wypadanie i przetłuszczanie włosów.
Jak widać ma mnóstwo zastosowań. Pomoże Nam w walce nie tylko z trądzikiem.
Należy pamiętać, że ma silne działanie rozkurczowe i nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży.
Powiązane artykuły
-
Co postarza naszą skórę i jak zatrzymać proces starzenia? Tego musisz unikać
Wydaje Ci się, że poprawnie dbasz o swoją skórę twarzy każdego dnia, bo używasz odpowiednich kosmetyków? Niekoniecznie to wystarczy, aby całkowicie zatrzymać proces starzenia się naszej skóry. Często zupełnie nieświadomie działamy negatywnie na nasz organizm. Co zatem postarza naszą twarz i jak temu zaradzić?
-
Kosmetyczne i żywieniowe przykazania, które rozwiążą Twoje problemy z cerą
Idealny i promienisty wygląd cery, to marzenie każdej kobiety. Niestety nie wszystkie mają tyle szczęścia, by móc cieszyć się pięknym wyglądem cery. Wpływa na to wiele czynników. Aby wyglądała ona naprawdę zdrowo, należy przestrzegać wielu kosmetycznych i żywieniowych przykazań. Oto rozwiązania na Twoje problemy z cerą.
-
Fakty, które musisz poznać, aby opóźnić proces starzenia się skóry
Bogactwo kosmetyków daje nam naprawdę wspaniałe możliwości pielęgnacyjne naszego ciała i włosów. Z ich pomocą możemy nieco opóźnić proces starzenia i zachować młody i zdrowy wygląd na dłużej. Niekiedy jednak zdarza nam się popełniać błędy pielęgnacyjne, które mogą skutkować złym stanem naszej skóry, organizmu i kondycją włosów. Czego lepiej unikać?
-
10 trików na piękną twarz i zdrowe ciało
Każda z nas chciałaby jak najdłużej utrzymać swoje ciało w jak najlepszej kondycji. Jednak z czasem musimy w to wkładać dużo więcej wysiłku.. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych zabiegów/metod, dzięki którym możemy na dłużej zatrzymać młody wygląd.
De Facto
10 trików na piękną twarz i zdrowe ciało 2016-11-05 07:44:49 2016-10-28 08:59:39