Przygotowanie: 20 min.
Chłodzenie: 1 godz.
Dla 6 osób:
● 1 puszka ciecierzycy (240 g)*
● 1 mały pęczek rzodkiewki
● 1 nieduża cytryna
● 1 ząbek czosnku
● szczypta pieprzu Cayenne (opcjonalnie)
● 3 łyżki pasty tahini (pasty z ziaren sezamu)* *
● ½- 1 łyżeczka mielonego kuminu
● 3 łyżki oliwy z oliwek
● sól
Przygotowanie :
Z puszki ciecierzycy odlej zalewę, odłóż na bok kilka łyżek zalewy, posłużą do przygotowania humusu. Cieciorkę opłucz i odcedź.
Wyciśnij sok z cytryny. Czosnek obierz i przepuść przez praskę. Ciecierzycę zmiksuj do konsystencji purée, domieszaj pastę tahini, mielony kumin, sok z cytryny, czosnek. Dodaj oliwę z oliwek i kilka łyżek zalewy z ciecierzycy, zmiksuj na nowo całość, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji (w razie potrzeby dodaj odrobinę oliwy lub/i zalewy z cieciorki). Zmiksuj na nowo, dopraw do smaku pieprzem kajeńskim i solą. Wstaw na około godzinę do lodówki.
Tuż przed podaniem, umyj i osusz rzodkiewkę, pokrój ją na cienkie plasterki, i wymieszaj z humusem. Podawaj humus z chlebem, bagietką lub chlebkiem pita.
*Humus możesz oczywiście przygotować z suchej, ugotowanej cieciorki, podczas gotowania nie zapomnij dodać odrobiny sody oczyszczonej (ok.1/2 łyżeczki), która ułatwi trawienie. Nie dodawaj natomiast soli, która sprawi, że ziarna ciecierzycy będą twarde.
**Pastę tahini znajdziesz w sklepie ze zdrową żywnością, można ją również przygotować samemu.
*** Liście rzodkiewki mogą posłużyć do przygotowania smacznego pesto, drobno posiekane i wymieszane z czosnkiem, posiekanymi niesolonymi pistacjami, oliwą z oliwek i np. serem pecorino.