Oferta sklepów
Co roku w sklepach znajdziemy wszystkie rodzaje choinek, jakie tylko zdołamy wymyśleć. Choinki „prawdziwe”, naturalne, dostępne są w wersji ciętej i w donicach. Możemy wybrać gatunek drzewka i jego wysokość, a także rozłożystość gałązek. Zdecydowanie większy wybór jest dostępny wśród choinek sztucznych. Producenci oferują bowiem nie tylko drzewka różnej wysokości i gęstości igliwia, ale również ich wersje kolorystyczne, a nawet z gotowymi dekoracjami.
Sztuczne drzewko
Dla niektórych rozwiązanie ekologiczne i idealne. Stanowi wydatek raz na kilka lat i jest produktem wielorazowego użytku. Co ważne, do złudzenia przypomina drzewko naturalne. Jednym z minusów sztucznej choinki jest brak zapachu naturalnego igliwia.
Żywa choinka cięta
Wymaga dużo troski. Trzeba ją podlewać i pielęgnować, utrzymywać w domu odpowiednią temperaturę, a także zapewnić właściwą wilgotność powietrza. Oczywiście, można tego nie robić, ale to spowoduje, że choinka szybko utraci igły i będzie nadawała się do wyrzucenia, a nam przysporzy jedynie sprzątania. Nie poleca się kupowania ciętych drzewek jeżeli mamy zwierzęta lub małe dzieci. Może to być zwyczajnie niebezpieczne dla ich zdrowia. Dodatkowo takie choinki są stosunkowo drogie i, w zależności od gatunku, mało trwałe. Rozsiewają jednak w domu niepowtarzalny zapach igliwia, którego nie da się zastąpić nawet najlepszym odświeżaczem powietrza.
Kupując żywe drzewko cięte powinniśmy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze – kolor pnia. Drzewko ścięte na 2-3 dni przed sprzedażą będzie miało pień jasnobrązowy ze śladami żywicy. Drzewko ścięte wcześniej charakteryzuje się suchym i ciemnobrązowym miejscem cięcia. Po drugie – kolor i gęstość igliwia oraz grubość i kształt gałęzi. Jasnozielone igliwie świadczy o tym, że choinka została ścięta niedawno. Grube gałęzie dają natomiast gwarancję, że utrzymają ciężar zawieszanych na nich ozdób.
Żywa choinka w donicy
Najdroższa, ale jednocześnie najpiękniejsza. Dużo bardziej trwała niż drzewko cięte. Przy odpowiedniej pielęgnacji zachowuje świeżość nawet przez kilka tygodni. Po świętach można ją posadzić w ogrodzie i potraktować jako ozdobę na kolejne święta.
Przy kupnie choinki doniczkowej warto wyciągnąć ją na chwilę z donicy i sprawdzić stan jej korzeni. Jeżeli nie są uszkodzone, może to być gwarancja, że choinka została należycie potraktowana przez sprzedawcę.
Żeby zwiększyć trwałość doniczkowego drzewka, powinniśmy zakupić je na około 10 dni przed świętami i przeprowadzić proces aklimatyzacji w pomieszczeniu domowym. Początkowo powinniśmy trzymać choinkę na balkonie i stopniowo zwiększać temperaturę, w której przebywa drzewko, np. wynosząc ją po kilku dniach na strych lub do piwnicy. Po 10 dniach można bezpiecznie wstawić drzewko do salonu.