Zawsze ten sam dylemat – jaką wybrać choinkę? Jaki gatunek, jak wysoka powinna być, rozłożysta bardziej lub mniej, cięta czy w donicy, wybór jest ogromny. W każdej z nich znajdziemy dobre i złe strony. Świąteczne drzewko to główny element dekoracji świątecznej, stanowi centrum zainteresowania dzieci, pod nią leżą prezenty, a wśród gałązek znajdziemy słodkie przysmaki. Dlatego tak ważne jest, aby była wyjątkowa.
Belchonock @ 123rf.com
Oferta sklepów
Co roku w sklepach znajdziemy wszystkie rodzaje choinek, jakie tylko zdołamy wymyśleć. Choinki „prawdziwe”, naturalne, dostępne są w wersji ciętej i w donicach. Możemy wybrać gatunek drzewka i jego wysokość, a także rozłożystość gałązek. Zdecydowanie większy wybór jest dostępny wśród choinek sztucznych. Producenci oferują bowiem nie tylko drzewka różnej wysokości i gęstości igliwia, ale również ich wersje kolorystyczne, a nawet z gotowymi dekoracjami.
Sztuczne drzewko
Dla niektórych rozwiązanie ekologiczne i idealne. Stanowi wydatek raz na kilka lat i jest produktem wielorazowego użytku. Co ważne, do złudzenia przypomina drzewko naturalne. Jednym z minusów sztucznej choinki jest brak zapachu naturalnego igliwia.
Żywa choinka cięta
Wymaga dużo troski. Trzeba ją podlewać i pielęgnować, utrzymywać w domu odpowiednią temperaturę, a także zapewnić właściwą wilgotność powietrza. Oczywiście, można tego nie robić, ale to spowoduje, że choinka szybko utraci igły i będzie nadawała się do wyrzucenia, a nam przysporzy jedynie sprzątania. Nie poleca się kupowania ciętych drzewek jeżeli mamy zwierzęta lub małe dzieci. Może to być zwyczajnie niebezpieczne dla ich zdrowia. Dodatkowo takie choinki są stosunkowo drogie i, w zależności od gatunku, mało trwałe. Rozsiewają jednak w domu niepowtarzalny zapach igliwia, którego nie da się zastąpić nawet najlepszym odświeżaczem powietrza.
Kupując żywe drzewko cięte powinniśmy zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze – kolor pnia. Drzewko ścięte na 2-3 dni przed sprzedażą będzie miało pień jasnobrązowy ze śladami żywicy. Drzewko ścięte wcześniej charakteryzuje się suchym i ciemnobrązowym miejscem cięcia. Po drugie – kolor i gęstość igliwia oraz grubość i kształt gałęzi. Jasnozielone igliwie świadczy o tym, że choinka została ścięta niedawno. Grube gałęzie dają natomiast gwarancję, że utrzymają ciężar zawieszanych na nich ozdób.
Żywa choinka w donicy
Najdroższa, ale jednocześnie najpiękniejsza. Dużo bardziej trwała niż drzewko cięte. Przy odpowiedniej pielęgnacji zachowuje świeżość nawet przez kilka tygodni. Po świętach można ją posadzić w ogrodzie i potraktować jako ozdobę na kolejne święta.
Przy kupnie choinki doniczkowej warto wyciągnąć ją na chwilę z donicy i sprawdzić stan jej korzeni. Jeżeli nie są uszkodzone, może to być gwarancja, że choinka została należycie potraktowana przez sprzedawcę.
Żeby zwiększyć trwałość doniczkowego drzewka, powinniśmy zakupić je na około 10 dni przed świętami i przeprowadzić proces aklimatyzacji w pomieszczeniu domowym. Początkowo powinniśmy trzymać choinkę na balkonie i stopniowo zwiększać temperaturę, w której przebywa drzewko, np. wynosząc ją po kilku dniach na strych lub do piwnicy. Po 10 dniach można bezpiecznie wstawić drzewko do salonu.
Powiązane artykuły
-
Świąteczne tradycje, czyli skąd się wzięła praktyka wieszania jemioły w domu?
Jest wiele świątecznych tradycji, które staramy się kultywować. Jedne lubimy bardziej, inne mniej, ale wszystkie szanujemy. Do tych bardziej lubianych zaliczyć można namiętny pocałunek pod jemiołą. Chociaż jemioła to pasożyt żyjący na drzewach, my mamy z nią zdecydowanie pozytywne skojarzenia. Świąteczny pocałunek pod jemiołą symbolizuje szczęście na najbliższe lata.
-
Genialne triki, które wprowadzą do Twojego domu świąteczny klimat
Pół wigilii spędzasz w pracy, drugie pół na świątecznych przygotowaniach. Kiedy już ten jeden raz masz wolny dzień okazuje się, że brak Ci bożonarodzeniowej atmosfery. Pogoda za oknem nie sprzyja jej powstaniu, a Ty na samą myśl o uśmiechaniu się na kolacji, chcesz się gdzieś schować. Co zrobić, aby szybko i tanim kosztem przywrócić w domu świąteczny nastrój?
-
Jakie zioła używać w okresie bożonarodzeniowym?
Boże Narodzenie to czas nie tylko gruntownych porządków, ale przede wszystkim przygotowywania świątecznych potraw. W tym czasie cenimy tradycyjne smaki, które osiągamy przez stosowanie ziół. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że tym samym gotujemy zarówno smacznie, zdrowo i leczniczo.
-
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania
Ciągłe życie w biegu pod telefonem, stres w pracy, brak czasu dla bliskich – w nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia Polacy chcą odnaleźć chwilę spokoju, nacieszyć się rodziną, wyjątkową atmosferą i prezentami – takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.
Kamila
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania 2017-12-21 07:15:16 2017-12-14 10:52:29