Światła przednie i tylne
Jesienią zmrok zapada kilka godzin wcześniej niż latem. Z tego powodu rower powinien posiadać odpowiednie oświetlenie przednie i tylne. Z przodu należy zamontować jedno światło o barwie białej bądź żółtej, które będzie oświetlało drogę i wskazywało kierowcom, gdzie znajduje się rowerzysta. Lampka nie musi być na stałe przymocowana do pojazdu – wystarczy, że będzie zakładana po zmierzchu. Zdejmowane modele sprawdzają się, gdy rower stoi przez kilka godzin dziennie bez zadaszenia, gdyż w razie deszczu nie zamokną i nie ulegną awarii.
Z tyłu roweru powinny znajdować się dwa światła – pozycyjne oraz odblaskowe. Czerwone światło migające sprawia, że nawet szybko jadący kierowcy widzą rowerzystę i mogą go ominąć bez powodowania zagrożenia. Zwykle lampki świecą dzięki diodom LED, które czerpią mało prądu i nie powodują szybkiego wyczerpywania się baterii. Światło pozycyjne można zamontować na specjalnej gumie lub zacisku na ramie pod siodełkiem bądź na bagażniku. Światło to bezwzględnie powinno być wodoodporne.
Odblaski zwiększające bezpieczeństwo
Oprócz obowiązkowych świateł przednich i tylnych dobrze jest zamontować w rowerze odblaski. Jeden odblask powinien znajdować się z tyłu roweru, a pozostałe powinny być umiejscowione na pedałach oraz innych elementach pojazdu. Dodatkowo rowerzysta może owinąć nogawki spodni odblaskowymi taśmami oraz założyć kamizelkę zwiększającą jego widoczność. Jeżeli na rowerze poruszamy się z plecakiem, odblaski mogą znajdować się również na nim.
Błotniki nad kołami
Jesienią nie można komfortowo poruszać się rowerem bez dobrych błotników. Błotniki chronią przed błotem oraz innymi zanieczyszczeniami, które chlapią spod kół. Najlepsze są błotniki metalowe, które zasłaniają dużą część kołach, obejmując także jego boczną część.
Opony na śliską jezdnię
Częste deszcze i spadające liście sprawiają, że ulice i ścieżki rowerowe są jesienią śliskie. Warto zatem zainwestować w zmienny zestaw opon rowerowych z wyprofilowanym bieżnikiem, dzięki któremu rower zyska lepszą przyczepność. Jesienno-zimowy bieżnik sprawi, że zanieczyszczenia same będą usuwać się z opony, a rowerzyście łatwiej będzie utrzymać równowagę. Przyczepność roweru zwiększy ponadto słabsze niż latem napompowanie kół.
Łańcuch odporny na warunki atmosferyczne
Deszcze i słoty przyspieszają brudzenie się łańcucha. Aby zwiększyć jego żywotność i wytrzymałość, dobrze jest smarować go po każdej przejażdżce oliwą lub gęstym smarem. Od czasu do czasu dobrze jest również smarować łożyska, piasty oraz kółka w tylnej przerzutce.
Hamulce zawsze sprawne
Hamulce tarczowe są jedynymi, które nie wymagają jesienią specjalnej konserwacji. Działają one niezależnie od pogody, podczas gdy pozostałe typy hamulców są na nią mniej odporne. Ważne jest zatem dbanie o klocki i okładziny oraz ich regularne wymienianie.
Pokrowce chroniące przed deszczem
Jeżeli rower często jest pozostawiany bez zadaszenia, warto zainwestować w specjalny pokrowiec chroniący go przed deszczem. Pokrowiec może chronić cały rower bądź jedynie siodełko. Ponadto, gdy często przewozimy coś na rowerze, dobrze jest zamontować na nim wodoodporne torby.