Za wysokie progi na Twoje nogi
W początkowej fazie ćwiczeń, jakiejkolwiek podjętej aktywności fizycznej nie może być ona zbyt długa i obciążająca Twój jak dotychczas „niezahartowany” organizm. Najpierw powinnaś przyzwyczaić go do tego, że wreszcie będzie aktywnie pracował.
Dlatego początkującym sportowcom zaleca się intensywny spacer 3-4 razy w tygodniu przez pół godziny. Spacerem musisz sprawiać sobie przyjemność. Bez niej nie będziesz miała motywacji do dalszego działania. Jeśli więc dochodzenie do formy będzie wiązało się z „małymi kroczkami”, niech tak będzie. Nic na siłę. Tempo zwiększysz wraz z momentem, gdy wysiłek nie będzie sprawiał Ci już problemu.
Ćwiczysz z pustym lub pełnym brzuchem
Nie możesz podejmować ćwiczeń, nie odżywiając się odpowiednio. Z całą pewnością takich rzeczy nie możesz robić na czczo. Jedzenie tuż przed treningiem również nie jest wskazane.
Posiłek skomponowany z wolno spalanych węglowodanów i białka, czyli owoce z orzechami, jogurt z płatkami owsianymi zjedz 2 godziny przed wysiłkiem. Nie zapomnij o zabezpieczeniu organizmu w wodę. Na każdy trening zabieraj ze sobą butelkę wody.
Nie zapominaj również o odpowiednim posiłku po treningu. Około pół godziny po nim zjedz posiłek bogaty w wartościowe białko. Wybierz: twaróg, mleko, jogurt, warzywa strączkowe, chude mięso.
Masz niewygodne ubranie
Powinnaś zaopatrzyć się w wygodne ubrania z „oddychającego” materiału. Twój biust podczas treningów musi znaleźć się w stabilnym sportowym staniku. Zadbaj też o prawidłowe obuwie, które amortyzuje stopę. Powinno być ono lekkie i komfortowe w noszeniu.
Nie praktykujesz rozgrzewki
Zakwasy są powodem braku rozgrzewki. Musisz o tym pamiętać również w trosce o bezpieczeństwo podczas treningów. Rozgrzewka zmniejsza ryzyko nabawienia się kontuzji. Pierwsze 5-10 minut ćwiczeń niech zatem jak amen w pacierzu będzie podczas każdego Twojego treningu rozgrzewką. Ponadto każdy trening kończ ćwiczeniami rozciągającymi.