1. Jednakowy wymiar urlopu dla wszystkich
Do tej pory było tak, że osoba, która nie przepracowała jeszcze dziesięciu lat, ma w ciągu roku dwudziestodniowy wymiar wolnych od pracy dni. Gdy lat pracy na umowę o pracę było więcej (pamiętajmy, że czas studiów również się do tego okresu wlicza), pracownik mógł liczyć na dwadzieścia sześć wolnych dni. Teraz ma to się zmienić, bowiem komisja kodyfikacyjna zaproponowała uogólnienie tych zasad. Dlaczego? Bowiem bardzo wie osób zatrudnionych jest na umowę zlecenie, a w tym przypadku nie kwalifikuje się to do stażu urlopowego. Czy pomysł ten znajdzie odzwierciedlenie w odpowiedniej ustawie? To się okaże!
2. Zatrudnienie nieetatowe
Komisja kodyfikacyjna do zmian w prawie pracy zaproponowała także wprowadzenie formy zatrudnienia nieetatowego. co ro oznacza? Mielibyśmy z taką sytuacją do czynienia wówczas, gdyby pracy wdanym miejscu nie było na tyle dużo ,ze pracownicy przychodziliby do niej codziennie. Byliby jednak wzywani przez pracodawcę. Wtedy podpisywałoby się czasowa umowę. Pracownik mógłby jednak odmówić przyjęcia owej pracy.
3. Praca w domu
Praca w domu w wydaniu, chciałoby się powiedzieć, „chwilowym”, to również nowy pomysł komisji kodyfikacyjnej. na czym polega? Otóż w wyjątkowych sytuacjach pracownik mógłby swoje obowiązki wykonywać w domu.
4. Premie uznaniowe
Komisja pragnie zmniejszyć procent wynagrodzenia, który przyznawany jest zgodnie z decyzją pracodawcy. Tak naprawdę dochodziło do wielu nadużyć i pracownik nie zawsze wiedział, na jakie pieniądze może w danym miesiąc liczyć, bo niemałą część wypłaty wynosiła właśnie premia uznaniowa. Zobaczymy, czy ten pomysł będzie miał przełożenie na odpowiednią ustawę!