W czasie tzw. “burzy i naporu” pod wpływem gry hormonalnej aktywność gruczołów łojowych zaczyna gwałtownie rosnąć, czego wynikiem jest nadprodukcja sebum.
Dużą rolę odgrywa czynnik infekcyjny "Malassezia" - drożdżaki lipofilny grzyb, który stanowi fizjologiczną florę skóry, u chorych w przebiegu ŁZS obserwuje się jego znaczny wzrost. W pewnym momencie łojotok staje się tak duży, że dochodzi do reakcji, w której skóra zaczerwienia się, a naskórek zaczyna obficie złuszczać.
Ponadto częstym objawem łojotokowego zapalenia skóry głowy jest wypadanie włosów. Łojotokowe zapalenie skóry wykazuje cechy zmienności okresowej zależnej od pór roku - w okresach chłodniejszych następuje nasilenie dolegliwości.
Czynniki które wpływają na prowokację lub nasilenie zmian skórnych w przebiegu ŁZS to między innymi : stres, niewłaściwie dobrana dieta, nieprawidłowości higieny osobistej, zanieczyszczenia środowiska, zaburzenia emocjonalne, stany przebiegające z obniżoną odpornością, używki.
Od czego zacząć pielęgnację?
Możesz kontrolować łojotokowe zapalenie skóry wprowadzając zmiany w stylu życia – odpowiednia dieta, częsta higiena oraz uzupełnienia niedoboru witamin ( B5 i B2, witaminę A, witaminę PP, poprawę może przynieść włączenie do diety witaminy D3 oraz L-karnityny warto włączyć również selen i cynk).
Głównym celem kuracji przeciwłojotokowej jest zmniejszenie produkcji łoju czyli regulacja pracy gruczołów łojowych. Dlatego najlepiej jest stosować produkty przeciwłojotokowe na zmianę z kosmetykami do skóry wrażliwej tak by nie spowodować efektu jojo. Warto zaopatrzyć się w się peelingi, szampony, kremy i płyny. Kremy przeciwświądowe mogą być bardzo pomocne. Staraj się nie drapać skóry, ponieważ podrażnienia i zarysowania mogą zwiększyć ryzyko infekcji.
Trycholog - Sylwia Rejdych