Jest to stan zapalny skóry o chronicznym i uporczywym przebiegu może ono przybierać postać łagodną ale i również bardzo ciężką. Schorzenie to ma tendencję do nawrotów, a jego przebieg jest często przewlekły. Cechuje się się typowym złuszczaniem zlokalizowanym głównie w obrębie skóry owłosionej głowy i miejscach bogatych w gruczoły łojowe ( brwi, małżowiny uszne, fałdy nosowo-wargowe, niższe partie ciała - okolicy mostkowej i przykręgusłopowej) wiąże się przede wszystkim z patologią pracy gruczołów łojowych, co wyjaśnia dlaczego to schorzenie najczęściej występuje u osób młodych, przechodzących okres dojrzewania.
Artem Goncharov @ 123rf.com
W czasie tzw. “burzy i naporu” pod wpływem gry hormonalnej aktywność gruczołów łojowych zaczyna gwałtownie rosnąć, czego wynikiem jest nadprodukcja sebum.
Dużą rolę odgrywa czynnik infekcyjny "Malassezia" - drożdżaki lipofilny grzyb, który stanowi fizjologiczną florę skóry, u chorych w przebiegu ŁZS obserwuje się jego znaczny wzrost. W pewnym momencie łojotok staje się tak duży, że dochodzi do reakcji, w której skóra zaczerwienia się, a naskórek zaczyna obficie złuszczać.
Ponadto częstym objawem łojotokowego zapalenia skóry głowy jest wypadanie włosów. Łojotokowe zapalenie skóry wykazuje cechy zmienności okresowej zależnej od pór roku - w okresach chłodniejszych następuje nasilenie dolegliwości.
Czynniki które wpływają na prowokację lub nasilenie zmian skórnych w przebiegu ŁZS to między innymi : stres, niewłaściwie dobrana dieta, nieprawidłowości higieny osobistej, zanieczyszczenia środowiska, zaburzenia emocjonalne, stany przebiegające z obniżoną odpornością, używki.
Od czego zacząć pielęgnację?
Możesz kontrolować łojotokowe zapalenie skóry wprowadzając zmiany w stylu życia – odpowiednia dieta, częsta higiena oraz uzupełnienia niedoboru witamin ( B5 i B2, witaminę A, witaminę PP, poprawę może przynieść włączenie do diety witaminy D3 oraz L-karnityny warto włączyć również selen i cynk).
Głównym celem kuracji przeciwłojotokowej jest zmniejszenie produkcji łoju czyli regulacja pracy gruczołów łojowych. Dlatego najlepiej jest stosować produkty przeciwłojotokowe na zmianę z kosmetykami do skóry wrażliwej tak by nie spowodować efektu jojo. Warto zaopatrzyć się w się peelingi, szampony, kremy i płyny. Kremy przeciwświądowe mogą być bardzo pomocne. Staraj się nie drapać skóry, ponieważ podrażnienia i zarysowania mogą zwiększyć ryzyko infekcji.
Trycholog - Sylwia Rejdych
Powiązane artykuły
-
EKSPERT RADZI: Cała prawda o depilacji laserowej
Czy depilacja laserowa musi boleć? Ile zabiegów należy wykonać dla trwałego efektu? Czy są lasery, które skutecznie poradzą sobie z usuwaniem nie tylko ciemnych, ale też jasnych włosków? Na wszystkie nurtujące Cię pytania odpowiada nasz ekspert Ewa Brzozowska, właścicielka Kliniki Estetyki Ciała BEAUTY DUTY w Warszawie.
-
Balejaż – jakich błędów nie wolno popełniać
Balejaż to forma trwałej koloryzacji, która polega na rozjaśnieniu tylko niektórych partii włosów, dzięki czemu uzyskuje się piękne kontrasty. Dowiedz się, jakich błędów należy unikać, by balejaż dał zachwycający efekt.
-
Kolor włosów – trendy 2020 roku
Kolory włosów 2020 roku to z jednej strony naturalnie wyglądające odcienie, z drugiej – odważne i wyraziste koloryzacje.
-
Jak za pomocą prostownicy otrzymać efekt wavy?
Prostownica jest wielofunkcyjna: może nie tylko prostować włosy, ale również je podkręcać. Wszystko jest kwestią techniki. Dzięki radom eksperta, możesz się nauczyć, jak wykonać piękne fale.
Trycholog
Jak za pomocą prostownicy otrzymać efekt wavy? 2017-02-20 12:19:43 2017-02-20 11:22:10