Co to jest mezoterapia igłowa?
Mezoterapią igłową nazywamy zabieg wykonywany w gabinecie medycyny estetycznej, który polega na dostarczeniu bezpośrednio do skóry właściwej kwasu hialuronowego i substancji odżywczych. Są nimi:
- witaminy,
- aminokwasy,
- mikroelementy,
- peptydy.
Dzięki dostarczeniu tych składników w najgłębsze warstwy skóry, z pominięciem bariery naskórka, efekt odmłodzenia i odżywienia skóry jest niespotykanie szybki.
Kiedy stosuje się zabieg?
Generalnie terapia stosowana jest u pacjentek pragnących odmłodzić swoją skórę - ujędrnić ją, odżywić, nawilżyć i spłycić zmarszczki. Jednak okazuje się także skutecznym sposobem na pozbycie się cellulitu i rozstępów, likwidację uszkodzeń posłonecznych, przebarwień i blizn. Zapobiega także wypadaniu włosów, a więc stanowi element profilaktyki łysienia.
Mezoterapia jest więc doskonałą metodą poprawy wyglądu i funkcjonowania skóry na całym ciele, nie tylko na twarzy. Wykorzystuje bowiem nie tylko działanie samych składników odżywczych, ale także stymuluje skórę do uruchomienia procesów naprawczych.
Kwas hialuronowy
W mezoterapii igłowej stosuje się zwykle gotowe preparaty stworzone specjalnie dla skóry o różnych defektach, choć skorzystać można także z koktajli skomponowanych ze składników odżywczych i regenerujących przez lekarza.
Jednak prawdziwym eliksirem młodości zawartym w preparatach stosowanych w mezoterapii, jest kwas hialuronowy. Zabieg z wykorzystaniem tego preparatu można znaleźć przykładowo tutaj. To substancja pochodzenia organicznego, która w ciele człowieka występuje głównie w mazi stawowej, skórze i ciele szklistym oka oraz płynach ustrojowych i naczyniach krwionośnych. Jego podstawowym zadaniem jest wiązanie wody - to on odpowiada za sprężystość skóry i chrząstek stawowych. Już same te informacje jasno wskazują na to, jakie znaczenie w medycynie estetycznej ma kwas hialuronowy - efektywnie odmładza skórę, pomaga ją nawilżać i dodaje sprężystości.
Jak wygląda zabieg?
Jak w przypadku wszystkich zabiegów, pierwszym etapem terapii jest wywiad, który lekarz przeprowadza z pacjentką, starając się wykluczyć obecność u niej przeciwwskazań do mezoterapii. Jeśli nie występują, lekarz określa skład mieszanki, która zostanie wstrzyknięta do skóry pacjentki, aby zapewnić jak najlepsze efekty terapii.
Następnie lekarz nakłuwa skórę co około 1 cm, z każdym wkłuciem wprowadzając podskórnie lub śródskórnie mieszankę odżywczą. Igła stosowana w mezoterapii jest bardzo cienka, jednak w miejscach iniekcji pozostają maleńkie ślady po niej. Na skórze pacjentki obecne będą także małe zgrubienia w miejscach wstrzyknięcia mieszanki. Zarówno one, jak i ślady po nakłuciach znikają w ciągu kilkunastu - kilkudziesięciu godzin, pozostawiając skórę odżywioną, nawilżoną i ujędrnioną.
Mezoterapia igłowa, poza samym koktajlem odżywczym, wykorzystuje jeszcze drugi mechanizm działania - zdolności samonaprawcze skóry. Nakłucia powodują maleńkie, miejscowe stany zapalne. Te z kolei poprawiają krążenie i metabolizm komórek skóry, a także stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu - skóra niejako naprawia się sama.
Wady i zalety mezoterapii
Do licznych zalet mezoterapii igłowej należą przede wszystkim doskonałe efekty, jakie przynosi dla wyglądu skóry. Skutecznie nawilża, odżywia, odmładza i stymuluje skórę w jej najgłębszych warstwach. Natomiast metoda ta, jak każda inna, jest także obarczona wadami:
- na efekty trzeba poczekać stosunkowo długo - pojawiają się po 2 - 3 zabiegach, a każdy z nich powinien następować po około 2 - 4 tygodniach po poprzednim;
- aby efekty utrzymywały się, zabiegi należy powtarzać regularnie;
- zabieg polega na nakłuwaniu skóry, a więc dla niektórych pacjentek może wiązać się z odczuwaniem dyskomfortu lub nawet bólu. Problem łatwo rozwiązać dzięki zastosowaniu środka miejscowo znieczulającego.
Przeciwwskazania i skutki uboczne
Lista powodów, dla których pacjentka nie mogłaby skorzystać z zabiegu mezoterapii igłowej, jest krótka. Do przeciwwskazań należą:
- ciąża i okres karmienia piersią,
- bakteryjne choroby skóry,
- przyjmowanie niektórych leków,
- alergia na którykolwiek składnik preparatu,
- cukrzyca,
- choroby nowotworowe.
Jeśli natomiast chodzi o skutki uboczne, jakie pojawić się mogą po zabiegu, to zaliczyć do nich należy:
- lekkie zaczerwienienie i obrzęk, które, jak już wspomniano, są stanem normalnym po zabiegu mezoterapii, nie można ich więc zaliczyć do skutków ubocznych w pełnym znaczeniu tego słowa;
- siniaki - znikają po kilku dniach, ale należy pamiętać o możliwości ich wystąpienia i nie poddawać się zabiegowi później niż kilka dni przed ważnym wydarzeniem - rozmową biznesową, publicznym wystąpieniem czy romantyczną kolacją we dwoje.
Mezoterapia igłowa to bezpieczny i wysoce skuteczny zabieg poprawiający funkcjonowanie skóry oraz jej wygląd. Poddana terapii skóra staje się młoda, pełna życia, odzyskuje zdrowy wygląd i sprężystość.