Wysianie rzeżuchy
Jedną z pierwszych czynności przed Wielkanocą jest wysianie rzeżuchy. Aromatyczne kiełki świetnie pasują do wiosennych sałatek, mięs i jajek. Rzeżucha kiełkuje szybko, jednak aby zebrać jej więcej, powinno się wysiać ją na 10-14 dni przed Wielkanocą.
Przygotowanie listy zakupów
Na 7-10 dni przed Wielkanocą warto przygotować listę potraw, jakie zamierza się przyrządzić, a następnie sprawdzić, jakie składniki i w jakiej ilości należy kupić. Zakupy najlepiej rozłożyć na kilka razy – w pierwszej kolejności kupić produkty, które można przechowywać dłużej, a w ostatnim dniu przed Wielkanocą pieczywo, świeże warzywa i owoce oraz kwiaty na wielkanocny stół. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na ilość jajek, które dodaje się nie tylko do potraw, ale również je się w postaci faszerowanej lub z majonezem.
PHOTOCREO Michal Bednarek @ shutterstock.com
Zakup dyngusówki
Jeżeli obchodzi się Lany Poniedziałek, powinno się pamiętać o zakupie dyngusówki. Oblewanie kogoś wiadrem czy butelką jest mało przyjemne, natomiast kilka kropel wody z małej dyngusówki pozwala w zabawny sposób kontynuować tradycję. Jeśli nie ma się w domu dyngusówki, warto kupić ją na tydzień przed Wielkanocą, by później o niej nie zapomnieć.
Upieczenie spodu do mazurka
Mazurek na spodzie z ciasta miodowego jest przepyszny, jednak ciasto to początkowo jest twarde i kruche. Po kilku dniach staje się miększe i łatwiejsze do zdobienia. Dobrze jest upiec je na 3-4 dni przed Wielkanocą, a ozdobić je w Wielką Sobotę.
Zamarynowanie mięs
Pieczone mięsa są nieodłącznym elementem Wielkanocy. Najlepiej smakują, gdy przez 2-3 dni leżą w marynacie i przechodzą zapachem ziół i przypraw. Warto zamarynować je już w Wielki Czwartek i upiec w Wielką Sobotę lub tuż przed niedzielnym śniadaniem.
Jag_cz @ shutterstock.com