Przygotowania do Wielkanocy nie muszą być kłopotliwe, jeśli tylko odpowiednio się je rozplanuje. Są czynności, które należy wykonać wcześniej na tydzień lub nawet dwa, gdyż w przeciwnym razie nie uda się przygotować świąt tak jakby się tego chciało. O jakich czynnościach należy pamiętać, szykując Wielkanoc?
Yuganov Konstantin @ shutterstock.com
Wysianie rzeżuchy
Jedną z pierwszych czynności przed Wielkanocą jest wysianie rzeżuchy. Aromatyczne kiełki świetnie pasują do wiosennych sałatek, mięs i jajek. Rzeżucha kiełkuje szybko, jednak aby zebrać jej więcej, powinno się wysiać ją na 10-14 dni przed Wielkanocą.
Przygotowanie listy zakupów
Na 7-10 dni przed Wielkanocą warto przygotować listę potraw, jakie zamierza się przyrządzić, a następnie sprawdzić, jakie składniki i w jakiej ilości należy kupić. Zakupy najlepiej rozłożyć na kilka razy – w pierwszej kolejności kupić produkty, które można przechowywać dłużej, a w ostatnim dniu przed Wielkanocą pieczywo, świeże warzywa i owoce oraz kwiaty na wielkanocny stół. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na ilość jajek, które dodaje się nie tylko do potraw, ale również je się w postaci faszerowanej lub z majonezem.
PHOTOCREO Michal Bednarek @ shutterstock.com
Zakup dyngusówki
Jeżeli obchodzi się Lany Poniedziałek, powinno się pamiętać o zakupie dyngusówki. Oblewanie kogoś wiadrem czy butelką jest mało przyjemne, natomiast kilka kropel wody z małej dyngusówki pozwala w zabawny sposób kontynuować tradycję. Jeśli nie ma się w domu dyngusówki, warto kupić ją na tydzień przed Wielkanocą, by później o niej nie zapomnieć.
Upieczenie spodu do mazurka
Mazurek na spodzie z ciasta miodowego jest przepyszny, jednak ciasto to początkowo jest twarde i kruche. Po kilku dniach staje się miększe i łatwiejsze do zdobienia. Dobrze jest upiec je na 3-4 dni przed Wielkanocą, a ozdobić je w Wielką Sobotę.
Zamarynowanie mięs
Pieczone mięsa są nieodłącznym elementem Wielkanocy. Najlepiej smakują, gdy przez 2-3 dni leżą w marynacie i przechodzą zapachem ziół i przypraw. Warto zamarynować je już w Wielki Czwartek i upiec w Wielką Sobotę lub tuż przed niedzielnym śniadaniem.
Jag_cz @ shutterstock.com
Powiązane artykuły
-
Lista rzeczy, których nie powinno się robić we Wielkanoc
Czego nie robić w święta Wielkiej Nocy? Jest wiele czynności, na które powinno wtedy zabraknąć czasu. Z przymrużeniem oka prezentujemy listę rzeczy zakazanych w tym wyjątkowym okresie. Bez nich na pewno Wielkanoc będzie przyjemniejsza, a odpoczynek – efektywniejszy.
-
Śniadanie Wielkanocne - jak powinno wyglądać?
Wielkanoc jest dla katolików najważniejszym świętem. W tym dniu odbywają się uroczyste msze, a potem zasiada się do tradycyjnego, obfitego śniadania. Jak powinno ono wyglądać? Jakie potrawy powinny znaleźć się na stole? Podpowiadamy, jak kultywować tę piękną, polską tradycję.
-
Święta w kuchni: jak przygotować się do Wielkanocy i nie zwariować?
Przed świętami Wielkiej Nocy wiele czasu spędza się w kuchni na gotowaniu i pieczeniu. Jedne panie domu uwielbiają krzątaninę przy ciastach i mięsach, dla innych – jest to powód frustracji i ciągłego stresu. Jak przygotować się do Wielkanocy i nie zwariować? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z kuchennymi katastrofami.
-
5 sposobów na to, aby święta Wielkanocne były udane
Święta Wielkanocne przypadają w pięknym okresie – przyroda budzi się do życia, a pierwsze promienie słońca zachęcają do wychodzenia na spacery. Niestety, nie wszyscy lubią Wielkanoc. Co zrobić, by to się zmieniło? Przedstawiamy 5 pomysłów na to, aby święta wielkanocne były udane bardziej niż zwykle.
Kamila
5 sposobów na to, aby święta Wielkanocne były udane 2018-03-30 07:49:42 2017-03-17 14:09:36