1. Zdjęcie osłon chroniących zimą byliny
Gdy miną już mrozy i nastaną ciepłe dni, osłony należy zdjąć z roślin. Najlepiej zrobić to w pochmurny dzień, aby silne słońce nie zaszkodziło delikatnym liściom znajdującym się do tej pory pod przykryciem.
2. Uprzątnięcie ogródka
Torf i korę wcześniej służące do przykrycia można rozgarnąć i wykorzystać jako ściółkę na rabatach. Opadłe liście i gałęzie należy uporządkować i przenieść na kompost.
3. Przygotowanie rozsady roślin
Między końcem marca a początkiem kwietnia można wysiać do skrzynek np. celozje, szałwie i werbeny. Skrzynki należy przechowywać w pomieszczeniu w temperaturze ok. 15-20 st. C. Podobnie należy postąpić roślinami takimi jak aksamitki, astry, floksy niecierpki Waleriana - te rośliny można jednak posiadać również w kwietniu w ogrodzie na rozsadniku. Trzeba pamiętać, że około 7 dni przed posadzeniem rozsady, sadzonki wystawiamy na kilka godzin na dwór, aby rośliny powoli adoptowały się do warunków panujących na zewnątrz. W drugiej połowie kwietnia sadzimy rozsadę lewkonii, lwich paszczy i roślin dwuletnich, takich jak bratki, niezapominajki, stokrotki.
4. Wysiew nasion
Gdy rozmarznie ziemia (zwykle na przełomie marca i kwietnia) wysiewamy: czarnuszki, eszolcje gipsówki, nagietki i ostróżki jednoroczne. W połowie kwietnia wysiewamy: godecje, klarkie, kosmosy, maciejki, smagliczki, ślazówki, nachyłki, portulaki, rezedy, słoneczniki, wilce. W tym czasie na rozsadniku w ogrodzie wysiewamy: aksamitki, astry chińskie, cynie, gazanie, szarłaty, zatrwiany, kocanki, suchołuski - w maju przesadzamy je na rabaty. W pierwszej połowie maja wysiewamy dimorfoteki, maciejki, nasturcje, nagietki, fasole, groszki, łubiny, powoje, ubiorki gorzkie, ostróżki i słoneczniki, a pod koniec koniec tego miesiąca na rozsadniku wysiewamy rośliny dwuletnie i byliny.
5. Sadzenie roślin i rozmnażanie bylin
Wiosną należy posadzić w ogrodzie bulwy, cebulki i karpy roślin kwitnących latem. Od końca marca do połowy maja można też rozmnożyć przez podział m.in.: astry jesienne (marcinki), bergenie, dzielżany i dzwonki.