Wiosna to w ogrodzie najbardziej pracowity okres dla ogrodników i wszystkich, którzy samodzielnie opiekują się swoim ogrodem. W tym czasie trzeba między innymi rozpocząć prace porządkowe i pielęgnacyjne, zadbać o wysiew nasion i sadzenie roślin. Poznaj 5 czynności, które musisz wykonać w ogrodzie na wiosnę.
1000 Words @ shutterstock.com
1. Zdjęcie osłon chroniących zimą byliny
Gdy miną już mrozy i nastaną ciepłe dni, osłony należy zdjąć z roślin. Najlepiej zrobić to w pochmurny dzień, aby silne słońce nie zaszkodziło delikatnym liściom znajdującym się do tej pory pod przykryciem.
2. Uprzątnięcie ogródka
Torf i korę wcześniej służące do przykrycia można rozgarnąć i wykorzystać jako ściółkę na rabatach. Opadłe liście i gałęzie należy uporządkować i przenieść na kompost.
3. Przygotowanie rozsady roślin
Między końcem marca a początkiem kwietnia można wysiać do skrzynek np. celozje, szałwie i werbeny. Skrzynki należy przechowywać w pomieszczeniu w temperaturze ok. 15-20 st. C. Podobnie należy postąpić roślinami takimi jak aksamitki, astry, floksy niecierpki Waleriana - te rośliny można jednak posiadać również w kwietniu w ogrodzie na rozsadniku. Trzeba pamiętać, że około 7 dni przed posadzeniem rozsady, sadzonki wystawiamy na kilka godzin na dwór, aby rośliny powoli adoptowały się do warunków panujących na zewnątrz. W drugiej połowie kwietnia sadzimy rozsadę lewkonii, lwich paszczy i roślin dwuletnich, takich jak bratki, niezapominajki, stokrotki.
4. Wysiew nasion
Gdy rozmarznie ziemia (zwykle na przełomie marca i kwietnia) wysiewamy: czarnuszki, eszolcje gipsówki, nagietki i ostróżki jednoroczne. W połowie kwietnia wysiewamy: godecje, klarkie, kosmosy, maciejki, smagliczki, ślazówki, nachyłki, portulaki, rezedy, słoneczniki, wilce. W tym czasie na rozsadniku w ogrodzie wysiewamy: aksamitki, astry chińskie, cynie, gazanie, szarłaty, zatrwiany, kocanki, suchołuski - w maju przesadzamy je na rabaty. W pierwszej połowie maja wysiewamy dimorfoteki, maciejki, nasturcje, nagietki, fasole, groszki, łubiny, powoje, ubiorki gorzkie, ostróżki i słoneczniki, a pod koniec koniec tego miesiąca na rozsadniku wysiewamy rośliny dwuletnie i byliny.
5. Sadzenie roślin i rozmnażanie bylin
Wiosną należy posadzić w ogrodzie bulwy, cebulki i karpy roślin kwitnących latem. Od końca marca do połowy maja można też rozmnożyć przez podział m.in.: astry jesienne (marcinki), bergenie, dzielżany i dzwonki.
Powiązane artykuły
-
Co Twoje ulubione rośliny mówią o Tobie?
Rośliny doniczkowe są bardzo lubiane przez większość osób. Nie tylko pozwalają zachować zieleń w domu przez cały rok, ale są również wyrazem naszej osobowości. Jeśli nie wiesz co twoje rośliny doniczkowe mówią o tobie, jesteś w dobrym miejscu. Dowiesz się teraz tego, co odzwierciedlają twoje ulubione rośliny w doniczkach.
-
Rośliny ogrodowe, których nie musisz podlewać - poradnik dla leniwych
Mając własny ogród, nie musisz być od razu zapalonym, wszechwiedzącym ogrodnikiem. Jeśli pragniesz, aby Twoja mała oaza wyglądała dobrze i cieszyła oko, to proponujemy urozmaicić ogródek o poniżej zaprezentowane rośliny ogrodowe. Są one idealnym rozwiązaniem dla zapracowanych osób, które nie mają szerokiej wiedzy o roślinach.
-
3 szkodniki, które niszczą Twój ogród. Jak się ich pozbyć? Poradnik
Nawet najładniejszy i najbardziej zadbany ogród, nie będzie w stanie przetrwać, kiedy zaatakują go szkodniki. Opisujemy te najczęściej spotykane, abyś wiedziała jak z nimi walczyć prosto i skutecznie.
-
7 roślin, które nigdy nie powinny rosnąć w Twoim ogrodzie
Wiele roślin, które być może kiedyś już widziałaś, wydaje ci się bardzo pięknych i chciałabyś, aby rosły w twoim ogrodzie. Jednak nie zawsze jest to wskazane. Istnieje bowiem dużo odmian roślin, które mogą okazać się trujące lub będą przyciągać owady, których z pewnością nie chcesz wiedzieć w pobliżu swojego domu. Przekonaj się, których roślin należy unikać aranżując swój wymarzony ogródek.
Krystyna
7 roślin, które nigdy nie powinny rosnąć w Twoim ogrodzie 2016-07-18 07:22:59 2016-06-24 08:07:15