Poznaj przyczyny
Jeśli zależy Ci na szybkich zmianach, musisz zaobserwować u siebie, jakie czynniki powodują nasilenie zmian. Przyczyną może być suche powietrze w mieszkaniu podczas zimowego okresu, kiedy pomieszczenia są ogrzewane. Alergeny kurzu i grzybów pleśniowych mają wówczas przez rzadsze wietrzenie mieszkania idealne warunki do rozwoju. Poza tym ubierasz się cieplej. Twoje ciało narażone jest na pocenie się, a taka skóra przy zetknięciu z wełnianą odzieżą o wiele szybciej ulega podrażnieniu.
Wiosna to natomiast okres pylenia drzew i traw. Ten fakt również może być powodem pogorszenia się stanu Twojej skóry.
Nie zapominaj o diecie. Ostre potrawy potrafią mocno zaszkodzić wrażliwej chorej skórze tak samo, jak stres i używki.
Zacznij działać
Jeśli już poznałaś przyczyny, możesz zacząć działać, czyli eliminować je ze swojego otoczenia. Wiadomo, że na wszystkie wpływu mieć nie będziesz. Możesz jednak zminimalizować ich wpływ.
1. Zadbaj o swoją skórę podczas kąpieli. Zamiast poddawać ją wysuszającemu działaniu wody, bierz krótki letni prysznic.
2. Każdy prysznic zakończ delikatnym osuszaniem skóry. Nigdy nie trzyj mocno ciała.
3. Preparaty nawilżające nakładaj na lekko wilgotną skórę i odczekaj chwilę, by mogły się wchłonąć lub delikatnie osusz skórę ręcznikiem.
4. Do pielęgnacji skóry używaj prostych kosmetyków, maksimum 5 składników. Najlepsze są emolienty, czyli kosmetyki odbudowujące wodno-tłuszczową warstwę ochronną skóry. Przez dermatologów polecane są również oleje: parafinowy, z ogórecznika i masło shea.
5. W razie konieczności, nie unikaj wizyty w gabinecie dermatologicznym. Być może choćby na krótką chwilę Twojej skórze wskazany będzie konkretny preparat leczniczy.
6. Zadbaj o profesjonalny proszek do wrażliwej skóry. Jego wybór potwierdzi na pewno dopiero metoda prób i błędów. Jeśli jednak któryś w końcu okaże się najlepszy, nie zmieniaj go. Pamiętaj o dodatkowym płukaniu przede wszystkim pościeli i bielizny.
7. Choćby za oknem nie była przyjemna temperatura, zawsze wietrz mieszkanie.
8. Dbaj o dietę. Bardzo dobrze na wszelkie dolegliwości skórne działa oliwa i olej z wiesiołka i ryby morskie.
9. Sprzątanie urządzaj na mokro, by pozbyć się niepotrzebnego fruwania alergenów w powietrzu.
10. Walcz z każdym nawet najmniejszym stresem sporą dawką aktywności fizycznej.