Kurczak to jedno z najchętniej jedzonych mięs w Polsce. Dzieje się tak dlatego, że drób zawiera cennych składników odżywczych i nie jest zbyt tłusty. Z tego powodu jest polecany osobom dbającym o linię i dzieciom. Kto jeszcze powinien jeść kurczaka i jak wybierać mięso, by służyło zdrowiu, a nie szkodziło?
10 powodów, dla których warto jeść kurczaka
O pozytywnym wpływie mięsa z kurczaka napisano już wiele. Badania dowodzą bowiem, że to mięso jest jednym z najlepszych źródeł białka, ale nie brak w nim także wielu cennych witamin. Ponadto kurczak nie zawiera dużej ilości szkodliwego tłuszczu. Przedstawiamy 10 powodów, dla których warto sięgać po drób kilka razy w tygodniu.
- Kurczak zawiera duże ilości białka.
- Mięso drobiowe nie jest tłuste.
- W kurczaku znajduje się wiele witamin.
- Nie brak w nim także mikroelementów.
- Średniej wielkości pierś z kurczaka pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę B6 i B3.
- Upieczone udko dostarcza aż 70% dziennego zapotrzebowania na cynk i 85% na selen.
- W internecie znajdziesz wiele inspiracji dotyczących dań z kurczaka – przepisy są świetne!
- Drób mogą jeść osoby dbające o linię.
- Dzieci uwielbiają kurczaka – włącz go do ich diety.
- Kurczak jest po prostu pyszny!
Składniki odżywcze zawarte w mięsie z kurczaka
Mięso z kurczaka dostarcza organizmowi wielu cennych składników odżywczych. Na pierwszym miejsc znajduje się bez wątpienia białko, które jest potrzebne do wielu procesów zachodzących w organizmie. Służy nie tylko budowaniu mięśni, ale wspomaga także pracę licznych układów. Ponadto w mięsie drobiowym nie brak witamin. Dominują wśród nich witaminy z grupy B, które wspierają układ nerwowy, dzięki temu jesteśmy sprawniejsi i lepiej się czujemy. Nie można zapomnieć o cennych minerałach, w które jest bogaty kurczak. W mięsie znajdziemy cynk, selen, magnez, żelazo, fosfor i potas. Organizm nie jest w stanie wyprodukować tych składników samodzielnie, dlatego należy zadbać, by znalazły się w naszej diecie. Świetnym sposobem na ich dostarczenie jest jedzenie dań z kurczaka.
Zawartość witamin i minerałów w mięsie z kurczaka (w 100 g piersi z kurczaka bez skórki)
Źródło danych: https://zagrodowy.pl/
- witamina A 30 IU (jednostek międzynarodowych)
- witamina C 1,2 mg
- witamina D 5 IU (jednostek międzynarodowych)
- witamina E 0,19 mg
- witamina K 0,2 mcg
- tiamina 0,064 mg
- ryboflawina 0,1 mg
- niacyna 10,4 mg
- witamina B6 0,75 mg
- kwas foliowy 4 mcg
- witamina B12 0,2 mcg
- kwas pantotenowy 1,425 mg
- cholina 73,4 mg
- betaina 9,5 mg
- wapń 5 mg
- żelazo 0,37 mg
- magnez 26 mg
- fosfor 210 mg
- potas 370 mg
- sód 116 mg
- cynk 0,58 mg
- miedź 0,027 mcg
- mangan 0,015 mcg
- selen 32 mcg.
Warto pamiętać, że mimo, iż kurczak jest bogaty w witaminy i składniki mineralne, jest uznawany także za mięso dietetyczne. Oznacza to, że charakteryzuje go niska zawartość tłuszczu, co sprawia, że jego częste jedzenie nie podwyższa poziomu złego cholesterolu we krwi. Trzeba wiedzieć, że porcja piersi z kurczaka (bez skórki) o wadze 100 g to około 100 kcal. Taka sama porcja udek to z kolei 130 kcal. 100 gr tuszki drobiowej dostarcza natomiast 160 kcal. Dla porównania taka sama ilość mięsa wieprozowego to około 260 kcal.
Jak przyrządzać kurczaka, by był zdrowy?
Kurczak może być prawdziwą bombą witaminową, jeśli będzie prawidłowo przyrządzony. Warto zatem pamiętać, by w trakcie jego przygotowywania przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jedną z nich jest bez wątpienia rodzaj obróbki termicznej. Kurczak będzie zdecydowanie bardziej przyjazny dla zdrowia, jeśli zostanie ugotowany lub upieczony. Smażenie sprawia, że zwiększa się kaloryczność mięsa, a palony tłuszcz dostarcza organizmowi szkodliwych tłuszczów trans. Jeśli jednak decydujemy się na smażenie, wybierzmy dobrej jakości olej i zrezygnujmy z panierki. Jakie są najlepsze przepisy na kurczaka? To te, które wymagają jedynie krótkiego smażenia! Pamiętajmy, że mięso z kurczaka jest bardzo soczyste, dlatego z powodzeniem możemy obsmażyć je bez użycia tłuszczu. Warto wtedy cienko pokroić, np. piersi i trzymać je na patelni dosłownie kilka minut. Ciekawym rozwiązaniem jest także podsmażenie mięsa i jego uprażenie. Cały proces polega na ułożeniu kawałków kurczaka na rozgrzanej patelni na kilka minut, a następnie przełożenie ich do zamykanego pojemnika (najlepiej szklanego). Mięso dochodzi w naczyniu pod wpływem własnego ciepła. Pamiętajmy jednak, że w taki sposób można przyrządzić piersi z kurczaka, ale udka mogą wciąż pozostać surowe. Dobrym sposobem na uzdrawianie drobiu jest też stosowanie ziół i przypraw wpływających korzystnie na metabolizm.
Kto powinien jeść mięso drobiowe?
Mięso drobiowe jest polecane przede wszystkim osobom dbającym o linię. Warto jednak pamiętać, że powinno znajdować się też na talerzach pacjentów, którzy walczą ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu, choć w ich przypadku nie warto przesadzać ze zbyt częstym jedzeniem produktów odzwierzęcych w ogóle. Kurczaka można podawać także dzieciom. Maluchy uwielbiają delikatne mięso i doceniają jego smak. Drób dostarcza im wielu cennych składników odżywczych, dlatego to świetny sposób na urozmaicenie diety najmłodszych. Mięso z kurczaka lubią także sportowcy, a to ze względu na wysoką zawartość białka i małą ilość tłuszczu. Po drób powinni więc sięgać wszyscy, którzy są zainteresowani aktywnością fizyczną. Kurczak dostarcza bowiem solidnej porcji białka, które na dłużej powoduje uczucie sytości, czym zmniejsza chęć na objadanie się po treningu. Szukasz ciekawych przepisów na kurczaka? Koniecznie zobacz je na https://zagrodowy.pl/przepisy/!
Mięso z kurczaka to ważny składnik zbilansowanej i zróżnicowanej diety każdego człowieka. Warto jednak pamiętać, by wybierać drób ze sprawdzonego źródła. Kurczaki powinny pochodzić z wolnego wybiegu i być karmione jak najbardziej naturalnie. Przemysłowa hodowla zwierząt sprawia bowiem, że w ich mięsie znajduje się wiele szkodliwych dla zdrowia substancji. Najlepszym wyborem będzie więc kurczak zagrodowy, który pochodzi z małych gospodarstw, jest karmiony naturalnie i bez dodatku antybiotyków. Takie mięso to prawdziwe źródło zdrowia.