W trosce o dom
Zabezpiecz mieszkanie przed intruzami. W oknach i nad łóżeczkiem dziecka zamontuj moskitiery, a do kontaktów podłącz specjalne urządzenia rozpylające owadobójczy preparat. Sprawdź, czy jego zapach nie podrażnia oczu osób, które będą przebywały w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Jeśli preparat wywołuje niepożądane reakcje, niezwłocznie go usuń. Wykorzystaj sprawdzony sposób z pelargoniami na balkonie i w oknach. Komary nie lubią zapachu bazylii, mięty i kocimiętki, dlatego w czasie lata niech Twój dom zewsząd otoczony będzie tymi naturalnymi odstraszaczami. Są w pełni bezpieczne. Preparaty zawarte w urządzeniach do kontaktów przy dłuższym wdychaniu mogą podrażnić układ oddechowy, a nawet wywołać alergię. Stosuj je przy otwartych oknach.
Poza domem
Jesteś w plenerze? Wykorzystaj fakt, że komary nie cierpią zapachu olejków eterycznych. Zaopatrz się w kadzidełka i ogrodowe lampiony, do których wlewaj olejki: migdałowy, cytrynowy, cynamonowy lub eukaliptusowy. Poza tym wokół miejsca, gdzie przebywasz, rozłóż plasterki cebuli, naprawdę działa.
Jeśli unikasz stosowania preparatów chemicznych, posmaruj się olejkiem waniliowym, którego używasz do pieczenia ciast. Ten zapach skutecznie odstraszy nicponi.
Preparaty z aptek i sklepów stosuj ostrożnie. Niektórych nie można stosować na ubranie, gdyż mogą je odbarwić. Skądinąd wiele z nich pod wpływem działania promieni słonecznych może wywołać podrażnienie skóry. Najbezpieczniejsza jest ikarydyna, którą możesz znaleźć w gotowych środkach.
Po ukąszeniu
Najważniejsze, byś pamiętała, że bąbli powstałych wskutek ukąszenia komara nie wolno rozdrapywać. Zastosuj specjalne maści bądź żele, które możesz nabyć w każdej aptece. Są skuteczne, szybko łagodzą świąd i obrzęk.
Jeśli jednak nie masz przy sobie nic z tych rzeczy, poradź domowymi sposobami. Na miejsce po ugryzieniu połóż plasterek cytryny, czosnku lub liść aloesu.
Alergia na jad komara
Bąble po ugryzieniu komarów szybko znikają. Inaczej sprawa wygląda, gdy jest się uczulonym na jad komara, a także w przypadku dzieci oraz niemowląt, co wynika z innej budowy skóry niż u osób dorosłych. Odczyn po ugryzieniu jest duży. Leczy się go również miejscowo, lecz o wiele dłużej. Po konsultacji lekarskiej można stosować również doustne leki przeciwhistaminowe (loratydyna, klemastin, hydroksyzyna). U osób uczulonych na jad komara najważniejsze jest jednak zapobieganie ukąszeniom.