WAŻNE! Należy pamiętać, aby sposób wykorzystania opieki nad dzieckiem określić i przedstawić pracodawcy na początku roku kalendarzowego. Określenie powyższego jest wiążące dla pracownika składającego wniosek.
Czy ojciec - pracownik może skorzystać z tego uprawnienia?
Zgodnie z brzemieniem art. 189(1) k.p. jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z powyższego uprawnienia może korzystać jedno z nich. W związku z tym opieka nad dzieckiem przysługuje zarówno pracownikowi jak i pracownicy - bez różnicy.
Co więcej, z uprawnienia może skorzystać także rodzić adopcyjny, który nie został pozbawiony praw rodzicielskich i wychowuje dziecko, ale może być nią także inna osoba, która ma tytuł prawny do wykonywania opieki nad dzieckiem (np. z tytułu wykonywania pieczy nad dzieckiem w charakterze rodziny zastępczej).
Więcej niż jedno dziecko a liczba dni opieki nad dzieckiem
Niestety dni opieki nad dzieckiem nie „mnożą się” i prawo do zwolnienia od pracy na dwa dni lub 16 godzin w ciągu całego roku kalendarzowego przysługuje bez względu na liczbę dzieci. Pracownik posiadający zarówno jedno dziecko jak i pracownik z trójką dzieci będzie miał do wykorzystania dokładnie dwa dni lub 16 godzin zwolnienia. Pamiętać należy, że 16 godzin równa się dwóm dobowym normom czasu pracy.
Praca na 1/4 etatu a możliwość skorzystania z uprawnienia
Wymiar godzinowego zwolnienia od pracy dla pracownika zatrudnionego np. na 1/4 etatu jest ustalany proporcjonalnie. Pracownik zatrudniony na 1/4 etatu będzie miał do wykorzystania 4 godziny opieki na dzieckiem: 1/4 x 16 godzin = 4 godziny. Z kolei, pracownik zatrudniony na pół etatu będzie mógł wykorzystać maksymalnie 8 godzin zwolnienia, zaś pracownik zatrudniony na 3/4 etatu odpowiednio maksymalnie 12 godzin itd.
Zwolnienie nie „przechodzi” na następny rok
Jeżeli pracownik nie wykorzystania zwolnienia w danym roku kalendarzowym, to niestety uprawnienia tego nie można wykorzystać w następnym roku. Niewykorzystanie zwolnienie nie „przejdzie” na następny rok i nie będzie go można było skumulować z nową pulą zwolnienia.
Podstawa prawna:
1 Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141).
adw. dr Łucja Kobroń-Gąsiorowska
Kancelaria BCKG adwokaci
Treść artykułu oraz treści z nim związane - zamieszczone na niniejszej stronie internetowej mają charakter jedynie informacyjny i nie mogą być uznawane za poradę prawną w jakiejkolwiek sprawie. BCKG adwokaci nie ponoszą odpowiedzialności za żadne stwierdzenie umieszczone w treści na niniejszej stronie. Poszukujący porady prawnej powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.