Nowelizacja ustawy z 27.07.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1268 ze zm.) wprowadziła istotne zmiany do opieki na dzieckiem. Dotychczas pracownik, który wychowywał przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat mógł wykorzystać dwa dni wolne w roku kalendarzowym. Obecnie pracownik może wybrać, czy chce wykorzystać zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni czy 16 godzin. Daje to pracownikowi szerokie możliwości, gdyż ustawa nie przewiduje minimalnego wymiaru zwolnienia udzielanego w godzinach, pozostawiając to w gestii pracownika.
Evgeny Atamanenko @ shutterstock.com
WAŻNE! Należy pamiętać, aby sposób wykorzystania opieki nad dzieckiem określić i przedstawić pracodawcy na początku roku kalendarzowego. Określenie powyższego jest wiążące dla pracownika składającego wniosek.
Czy ojciec - pracownik może skorzystać z tego uprawnienia?
Zgodnie z brzemieniem art. 189(1) k.p. jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z powyższego uprawnienia może korzystać jedno z nich. W związku z tym opieka nad dzieckiem przysługuje zarówno pracownikowi jak i pracownicy - bez różnicy.
Co więcej, z uprawnienia może skorzystać także rodzić adopcyjny, który nie został pozbawiony praw rodzicielskich i wychowuje dziecko, ale może być nią także inna osoba, która ma tytuł prawny do wykonywania opieki nad dzieckiem (np. z tytułu wykonywania pieczy nad dzieckiem w charakterze rodziny zastępczej).
Więcej niż jedno dziecko a liczba dni opieki nad dzieckiem
Niestety dni opieki nad dzieckiem nie „mnożą się” i prawo do zwolnienia od pracy na dwa dni lub 16 godzin w ciągu całego roku kalendarzowego przysługuje bez względu na liczbę dzieci. Pracownik posiadający zarówno jedno dziecko jak i pracownik z trójką dzieci będzie miał do wykorzystania dokładnie dwa dni lub 16 godzin zwolnienia. Pamiętać należy, że 16 godzin równa się dwóm dobowym normom czasu pracy.
Praca na 1/4 etatu a możliwość skorzystania z uprawnienia
Wymiar godzinowego zwolnienia od pracy dla pracownika zatrudnionego np. na 1/4 etatu jest ustalany proporcjonalnie. Pracownik zatrudniony na 1/4 etatu będzie miał do wykorzystania 4 godziny opieki na dzieckiem: 1/4 x 16 godzin = 4 godziny. Z kolei, pracownik zatrudniony na pół etatu będzie mógł wykorzystać maksymalnie 8 godzin zwolnienia, zaś pracownik zatrudniony na 3/4 etatu odpowiednio maksymalnie 12 godzin itd.
Zwolnienie nie „przechodzi” na następny rok
Jeżeli pracownik nie wykorzystania zwolnienia w danym roku kalendarzowym, to niestety uprawnienia tego nie można wykorzystać w następnym roku. Niewykorzystanie zwolnienie nie „przejdzie” na następny rok i nie będzie go można było skumulować z nową pulą zwolnienia.
Podstawa prawna:
1 Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141).
adw. dr Łucja Kobroń-Gąsiorowska
Kancelaria BCKG adwokaci
Treść artykułu oraz treści z nim związane - zamieszczone na niniejszej stronie internetowej mają charakter jedynie informacyjny i nie mogą być uznawane za poradę prawną w jakiejkolwiek sprawie. BCKG adwokaci nie ponoszą odpowiedzialności za żadne stwierdzenie umieszczone w treści na niniejszej stronie. Poszukujący porady prawnej powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55