A) przerwa na karmienie dla pracownicy - matki
Ad. A
Pracownica karmiąca dziecko ma prawo do:
- dwóch półgodzinnych przerw w pracy, które są wliczane do czasu pracy,
- dwóch przerw po 45 minut, gdy pracownica karmi 2 dzieci,
- jednej przerwy z dwóch powyższych, jeżeli pracownica pracuje nie więcej niż 6 godzin dziennie, ale nie mniej niż 4 godziny.
WAŻNE!
Kodeks pracy nie określa granicy wieku dziecka, ani przez jaki czas można korzystać z tego uprawnienia. Liczyć się należy z tym, że jeżeli pracodawca poweźmie co do tego wątpliwości, to może od nas zażądać stosownego zaświadczenia lekarskiego.
B) oraz dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem (zob. Uprawnienia rodzicielskie cz. 1)
Oprócz powyższego, kodeks pracy przewiduje szereg obowiązków pracodawcy względem pracowników - rodziców. Pracodawca w stosunku do pracownika sprawującego opiekę nad dzieckiem, które nie ukończyło 4 rok życia, nie może:
- stosować wobec takiego pracownika rozkładu czasu pracy powyżej 8 godzin na dobę,
- delegować takiego pracownika poza stałe miejsce pracy,
- zatrudnić takiego pracownika w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej,
- zatrudnić w ramach przerywanego czasu pracy.
Ad. 1
Pracodawca nie może bez zgody pracownika wychowującego dziecko do 4 roku życia stosować rozkładu czasu pracy powyżej 8 godzin na dobę. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może zastosować takiej normy czasu pracy, o ile zgodę na to wyrazi sam pracownik. Pracownik powinien złożyć pracodawcy stosowne oświadczenie o zamiarze lub jego braku skorzystania z tego uprawniania, które powinno mieć formę pisemną.
Ad. 2
Pracownicy, którzy opiekują się dziećmi do lat 4 nie mogą - bez ich zgody - być delegowani poza stałe miejsce pracy. Z tego uprawnienia może skorzystać zarówno matka pracownik jak i ojciec - pracownik, ale nie mogą z niego skorzystać oboje jednocześnie. Uprawnienie to przysługuje tylko jednemu z nich. Oświadczenie o zamiarze lub braku zamiaru skorzystania z tego uprawnienia pracownik powinien złożyć pracodawcy wraz z danymi osobowymi dziecka.
Ad. 3
Pracowników opiekujących się dziećmi do lat 4, pracodawca - bez uzyskania uprzedniej zgody nie może zatrudnić w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Jeżeli w zakładzie pracy istnieje potrzeba pracy w godzinach nadliczbowych oraz porze nocnej a pracownik rodzic nie wyraził zgody na pracę w takich warunkach, pracodawca nie może mu polecić pracy w godzinach nadliczbowych czy porze nocnej. Odmowa pracownika - rodzica nie może się również spotkać z negatywnymi konsekwencjami ze strony pracodawcy.
Ad. 4.
Pracownika, który opiekuje się dzieckiem do ukończenia 4 roku życia pracodawca nie może bez uprzedniej zgody pracownika zatrudnić w systemie przerywanego czasu pracy.
WAŻNE!
- We wszystkich czterech powyższych przypadkach pracownik powinien złożyć pisemne oświadczenie o zamiarze lub braku zamiaru z przysługującego mu uprawnienia
- Zgoda pracodawcy również powinna zostać wyrażona pisemnie i dołączona do akt osobowych pracownika
- Uprawnienia te przysługują bez różnicy zarówno kobiecie jak i mężczyźnie
- Pracodawca nie może wyciągać żadnych negatywnych konsekwencji wobec pracownika, który nie zgodzi się na stosowanie wobec niego rozkładu czasu pracy powyżej 8 godzin na dobę, delegowanie poza stałe miejsce pracy, pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej oraz pracy w ramach przerywanego czasu pracy
Podstawa prawna:
1 Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141).
adw. dr Łucja Kobroń-Gąsiorowska
Kancelaria BCKG adwokaci
Treść artykułu oraz treści z nim związane - zamieszczone na niniejszej stronie internetowej mają charakter jedynie informacyjny i nie mogą być uznawane za poradę prawną w jakiejkolwiek sprawie. BCKG adwokaci nie ponoszą odpowiedzialności za żadne stwierdzenie umieszczone w treści na niniejszej stronie. Poszukujący porady prawnej powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.