Pracownicy, którzy pracują a jednocześnie pełnią funkcje rodzicielskie mają zagwarantowane z mocy prawa uprawnienia. Większość z nich przysługuje zarówno pracującym kobietom jak i mężczyznom, ale niektóre z tych uprawnień mogą być wykonywane w tym samym czasie tylko przez jedno z rodziców. Do uprawnień, które mogą być wykonywane „bezpośrednio” przez rodziców to:
Wavebreakmedia @ shutterstock.com
A) przerwa na karmienie dla pracownicy - matki
Ad. A
Pracownica karmiąca dziecko ma prawo do:
- dwóch półgodzinnych przerw w pracy, które są wliczane do czasu pracy,
- dwóch przerw po 45 minut, gdy pracownica karmi 2 dzieci,
- jednej przerwy z dwóch powyższych, jeżeli pracownica pracuje nie więcej niż 6 godzin dziennie, ale nie mniej niż 4 godziny.
WAŻNE!
Kodeks pracy nie określa granicy wieku dziecka, ani przez jaki czas można korzystać z tego uprawnienia. Liczyć się należy z tym, że jeżeli pracodawca poweźmie co do tego wątpliwości, to może od nas zażądać stosownego zaświadczenia lekarskiego.
B) oraz dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem (zob. Uprawnienia rodzicielskie cz. 1)
Oprócz powyższego, kodeks pracy przewiduje szereg obowiązków pracodawcy względem pracowników - rodziców. Pracodawca w stosunku do pracownika sprawującego opiekę nad dzieckiem, które nie ukończyło 4 rok życia, nie może:
- stosować wobec takiego pracownika rozkładu czasu pracy powyżej 8 godzin na dobę,
- delegować takiego pracownika poza stałe miejsce pracy,
- zatrudnić takiego pracownika w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej,
- zatrudnić w ramach przerywanego czasu pracy.
Ad. 1
Pracodawca nie może bez zgody pracownika wychowującego dziecko do 4 roku życia stosować rozkładu czasu pracy powyżej 8 godzin na dobę. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może zastosować takiej normy czasu pracy, o ile zgodę na to wyrazi sam pracownik. Pracownik powinien złożyć pracodawcy stosowne oświadczenie o zamiarze lub jego braku skorzystania z tego uprawniania, które powinno mieć formę pisemną.
Ad. 2
Pracownicy, którzy opiekują się dziećmi do lat 4 nie mogą - bez ich zgody - być delegowani poza stałe miejsce pracy. Z tego uprawnienia może skorzystać zarówno matka pracownik jak i ojciec - pracownik, ale nie mogą z niego skorzystać oboje jednocześnie. Uprawnienie to przysługuje tylko jednemu z nich. Oświadczenie o zamiarze lub braku zamiaru skorzystania z tego uprawnienia pracownik powinien złożyć pracodawcy wraz z danymi osobowymi dziecka.
Ad. 3
Pracowników opiekujących się dziećmi do lat 4, pracodawca - bez uzyskania uprzedniej zgody nie może zatrudnić w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Jeżeli w zakładzie pracy istnieje potrzeba pracy w godzinach nadliczbowych oraz porze nocnej a pracownik rodzic nie wyraził zgody na pracę w takich warunkach, pracodawca nie może mu polecić pracy w godzinach nadliczbowych czy porze nocnej. Odmowa pracownika - rodzica nie może się również spotkać z negatywnymi konsekwencjami ze strony pracodawcy.
Ad. 4.
Pracownika, który opiekuje się dzieckiem do ukończenia 4 roku życia pracodawca nie może bez uprzedniej zgody pracownika zatrudnić w systemie przerywanego czasu pracy.
WAŻNE!
- We wszystkich czterech powyższych przypadkach pracownik powinien złożyć pisemne oświadczenie o zamiarze lub braku zamiaru z przysługującego mu uprawnienia
- Zgoda pracodawcy również powinna zostać wyrażona pisemnie i dołączona do akt osobowych pracownika
- Uprawnienia te przysługują bez różnicy zarówno kobiecie jak i mężczyźnie
- Pracodawca nie może wyciągać żadnych negatywnych konsekwencji wobec pracownika, który nie zgodzi się na stosowanie wobec niego rozkładu czasu pracy powyżej 8 godzin na dobę, delegowanie poza stałe miejsce pracy, pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej oraz pracy w ramach przerywanego czasu pracy
Podstawa prawna:
1 Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141).
adw. dr Łucja Kobroń-Gąsiorowska
Kancelaria BCKG adwokaci
Treść artykułu oraz treści z nim związane - zamieszczone na niniejszej stronie internetowej mają charakter jedynie informacyjny i nie mogą być uznawane za poradę prawną w jakiejkolwiek sprawie. BCKG adwokaci nie ponoszą odpowiedzialności za żadne stwierdzenie umieszczone w treści na niniejszej stronie. Poszukujący porady prawnej powinni zasięgnąć indywidualnej porady prawnej we wszystkich sprawach w jakikolwiek sposób odnoszących się do ich praw i obowiązków.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55