Co warto wiedzieć?
Pełny wymiar urlopu wychowawczego to dziś 36 miesięcy. w przypadku dziecka zdrowego. Gdy mamy do czynienia z dzieckiem niepełnosprawnym, czas ten w znacznym stopniu się wydłuża – nie może jednak przekroczyć momentu, w którym małoletni staje się osobą pełnoletnią, czyli kończy osiemnasty rok życia.
Oczywiście każdy rodzić może sobie dowolnie ów czas przeznaczony na wychowanie dziecka rozplanować – wiedząc o tym, iż przynajmniej jeden z trzydziestu sześciu miesięcy przysługuje w pełni drugiemu z rodziców (czyli jeśli na przykład matka pragnie wykorzystać 35 miesięcy owego urlopu, jeden miesiąc pozostaje dla ojca dziecka). Są jednak sytuacje, w których jeden z rodziców może wykorzystać pełne 36 miesięcy urlopu wychowawczego. Mowa tu o sytuacjach, gdy drugi z rodziców nie żyje, nie przysługuje mu władza rodzicielska albo został jej pozbawiony.
Urlopu wychowawczego rodzic nie może podzielić sobie na więcej niż pięć części.
Warto znać swoje prawa!
Matce albo ojcu dziecka podczas urlopu wychowawczego przysługuje dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem. Należy się one jednak tylko tym, których dochody na jedną osobę w rodzinie nie przekraczają 754 złotych ( w przypadku rodzin dzieci z niepełnosprawnością 844 złote). Wysokość zasiłku wychowawczego to 400 złotych miesięcznie. Kwotę tę pobierać można maksymalnie przez 24 miesiące w przypadku wychowywania jednego zdrowego dziecka, na 36 miesięcy mogą liczyć osoby wychowujące przynajmniej dwoje dzieci z jednego porodu, zasiłek przysługuje przez 72 miesiące w przypadku dzieci z niepełnosprawnością.