Czas przeznaczony na wychowywanie dziecka jest dla każdego rodzica niezmiernie ważny. Warto jednak wiedzieć, jakie zasady dotyczą jego przyznawania, na jak długi czas urlopu wychowawczego możemy sobie pozwolić i z czym się one wiąże. Wszak nieznajomość prawa szkodzi, co jest prawda powszechnie znaną.
Sondem @ fotolia.com
Co warto wiedzieć?
Pełny wymiar urlopu wychowawczego to dziś 36 miesięcy. w przypadku dziecka zdrowego. Gdy mamy do czynienia z dzieckiem niepełnosprawnym, czas ten w znacznym stopniu się wydłuża – nie może jednak przekroczyć momentu, w którym małoletni staje się osobą pełnoletnią, czyli kończy osiemnasty rok życia.
Oczywiście każdy rodzić może sobie dowolnie ów czas przeznaczony na wychowanie dziecka rozplanować – wiedząc o tym, iż przynajmniej jeden z trzydziestu sześciu miesięcy przysługuje w pełni drugiemu z rodziców (czyli jeśli na przykład matka pragnie wykorzystać 35 miesięcy owego urlopu, jeden miesiąc pozostaje dla ojca dziecka). Są jednak sytuacje, w których jeden z rodziców może wykorzystać pełne 36 miesięcy urlopu wychowawczego. Mowa tu o sytuacjach, gdy drugi z rodziców nie żyje, nie przysługuje mu władza rodzicielska albo został jej pozbawiony.
Urlopu wychowawczego rodzic nie może podzielić sobie na więcej niż pięć części.
Warto znać swoje prawa!
Matce albo ojcu dziecka podczas urlopu wychowawczego przysługuje dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem. Należy się one jednak tylko tym, których dochody na jedną osobę w rodzinie nie przekraczają 754 złotych ( w przypadku rodzin dzieci z niepełnosprawnością 844 złote). Wysokość zasiłku wychowawczego to 400 złotych miesięcznie. Kwotę tę pobierać można maksymalnie przez 24 miesiące w przypadku wychowywania jednego zdrowego dziecka, na 36 miesięcy mogą liczyć osoby wychowujące przynajmniej dwoje dzieci z jednego porodu, zasiłek przysługuje przez 72 miesiące w przypadku dzieci z niepełnosprawnością.
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55