Dlaczego mąka kokosowa? Charakteryzuje ją naturalnie niski poziom przyswajalnych węglowodanów, wysoki poziom niekalorycznego błonnika i wartości odżywczych. Nie zawiera glutenu i jest tańsza od mąki z orzechów. Kokosy rosną na bogatych w minerały ziemiach wulkanicznych. Woda morska naturalnie nawozi palmy. Dlatego w orzechach kokosowych oprócz tłuszczu, wody, odżywczego roślinnego białka, błonnika (stanowi on 75 procent w stosunku do całkowitej ilości węglowodanów w tym orzechu) znajdziemy też pierwiastki śladowe.
Kokos służy alergikom. Jeśli źle reagujecie na soję, mleko, pszenicę, orzechy – sięgnijcie po mąkę kokosową lub olej. Nie zawierają kalorii, a jedzone w dowolnej ilości pomagają kontrolować masę ciała, czyli regulują metabolizm. Ucieszą się zapewne osoby z nadwagą. Błonnik kokosowy wchłania wodę jak gąbkę, wypełnia żołądek, syci na długo. Jego codzienne spożywanie pomaga utrzymać równowagę pomiędzy liczbą korzystnych i niekorzystnych organizmów zasilających naszą florę bakteryjną. Błonnik kokosowy usuwa z przewodu pokarmowego pasożyty - Candidę czy tasiemca (stary sposób Hindusów). Poza tym stosowanie produktów kokosowych chroni organizm przed chorobami wieńcowymi. Dbajmy więc o swoje serca, kochajmy się, jedzmy zdrowo. Korzystajmy z tego, co oferuje natura. Lekko słodka, aksamitna mąka kokosowa ma tyle zalet, że grzechem byłoby nie skorzystać z jej dobroczynności.
Składniki na 6 porcji:
- 6 średnich mało soczystych jabłek ze skórką (najlepiej 3 szare renety i 3 słodkie jabłka) lub
- ok. 2 szklanek różnych sezonowych owoców: jagód lub borówek, malin i kilka mięsistych truskawek pokrojonych na połówki
Kruszonka:
- 1/3 szklanki rozdrobnionych w moździerzu różnych orzechów (nerkowców, włoskich, brazylijskich, także pekanów – ale one są bardzo drogie)
- 1/2 szklanki mąki kokosowej
- 5 łyżek cukru kokosowego
- 3, 4 pełne łyżki schłodzonego oleju kokosowego nierafinowanego zapachowego lub masła klarowanego (ghee)
- po 1/2 łyżeczki mielonych cynamonu i kardamonu
- garść suszonych owoców morwy
- szczypta soli himalajskiej
Czas przygotowania: 15 minut + ok. 25 minut pieczenia
domenasmaku.pl
Wykonanie:
Umyte i osuszone jabłka kroimy ze skórką w grubszą kostkę. Szklaną lub ceramiczną sporą podłużną lub okrągłą (ok. 28–30 cm) formę smarujemy olejem kokosowym i wysypujemy grubo zmieloną mąką gryczaną. Na dno wysypujemy owoce. W moździerzu mocno tłuczemy orzechy, tak by gdzieniegdzie tylko zostały niewielkie kawałki. Doda to deserowi tajemniczości i chrupkości.
Przygotowujemy kruszonkę, zagniatając nożem, a później opuszkami palców wszystkie składniki. Ważne, by tłuszcz był chłodny. Kruszonka nie będzie podobna do tej rumianej i zwartej pszennej. Za to nasza kokosowa konsystencją przypomina piasek z grudkami. Mąka kokosowa nieco się rozwarstwia i pęcznieje w czasie wyrabiania (ze względu na dużą zawartość błonnika właśnie). Nie męczmy naszej kruszonki zbyt długo, wystarczy, by składniki się połączyły. Posypujemy nią owoce i pieczemy ok. 25 minut w temperaturze 175–180 stopni Celsjusza. Możecie też zapiec owoce pod kruszonką w małych fantazyjnych foremkach ceramicznych. Deser ciasto, który można zrobić nawet wtedy, gdy goście już pukają do drzwi. Albo w niedzielne leniwe popołudnie, gdy macie ochotę na coś słodkiego i nie macie pomysłu. W pół godziny zrobicie owocowe, bezglutenowe, naturalnie słodkie zapiekane cudo. Smacznego!
domenasmaku.pl