Wypadanie włosów u co drugiej kobiety
W okresie jesienno-zimowym wzmożone wypadanie włosów obserwuje co druga kobieta. Włosy zwykle zaczynają wypadać w większej ilości pomiędzy końcem sierpnia a końcem listopada. Cały proces trwa około 4-6 tygodni, apotem samoistnie ustępuje.
Niektóre panie słabiej odczuwają sezonową utratę włosów, natomiast inne zauważają, że ich czupryna wyraźnie się przerzedza. Te drugie często sięgają po różne rodzaju odżywki i preparaty na porost włosów, jednak nie warto wydawać na nie pieniędzy, gdyż ich efekt będzie znikomy.
Powód utraty włosów jesienią
Włosy wypadają jesienią z powodu intensywnego wpływu promieni słonecznych w czasie lata. Słońce wpływa na hormony, które są odpowiedzialne między innymi za ilość włosów na ciele. Włosy na głowie rosną więc latem bardzo szybko, natomiast jesienią ich ilość wraca do normy – stąd obserwuje się ich wzmożone wypadanie.
Wypadanie poza „sezonem”
Jeśli włosy wypadają poza swoim stałym „sezonem”, przyczyn utraty owłosienia może być więcej. Aby sprawdzić, czy włosy wypadają zbyt licznie, wystarczy zrobić prosty test – policzyć utracone w ciągu dnia włosy. Jeżeli w ciągu dnia wypada więcej niż 100 włosów, prawdopodobnie trzeba sięgnąć po preparaty witaminowe. Mogą to być zarówno tabletki, ampułki do wcierania w skórę głowy, maseczki, toniki czy specjalistyczne odżywki. Najlepsze efekty daje jednoczesne przyjmowanie preparatów o działaniu wewnętrznym w połączeniu z preparatami o działaniu zewnętrznym. Gdy ich wspólne stosowanie nie daje efektów przez 3 miesiące, należy skontaktować się z lekarzem w celu zbadania poziomu hormonów.