Udar słoneczny
Powoduje on, że temperatura ciała skacze aż do 39 stopni, organizm staje się osłabiony a skóra sucha, bardzo gorąca i mocno zaczerwieniona. Już sama wysoka gorączka jest czynnikiem niebezpiecznym dla naszego organizmu, może doprowadzić nas do stanów w których wymagana będzie hospitalizacja.
Hipertermia
Nazywana potocznie przegrzaniem organizmu. Jest jedną z najbardziej niebezpiecznych i najczęściej występujących chorób na jakie można zapaść podczas nadmiernego przebywania na słońcu. Do głównych objawów przegrzania zaliczyć można: podwyższoną temperaturę, zawroty głowy, mocne osłabienie organizmu, ból głowy, nudności czy też wymioty.
Odwodnienie organizmu
Jest powszechnie występującym schorzeniem podczas upału. Podczas nadmiernego wysiłku fizycznego czy też wzmożonego pocenia się z organizmu silnie wypłukiwana jest woda i elektrolity, co bezpośrednio prowadzi do odwodnienia. Dlatego tak istotne jest picie dużej ilości płynów nawadniających podczas upałów.
Nowotwory
Zbyt długie przebywanie na słońcu może powodować kilka odmian nowotworów skóry, można tutaj wyróżnić zmiany skórne takie jak: czerniak, chłoniak czy rak kolczystokomórkowy. Zmiany skórne nie zawsze muszą okazać się złośliwe, ale czy warto aż tak ryzykować? Pamiętajmy, że nowotwór złośliwy jest bezpośrednim zagrożeniem nie tylko zdrowia ale i życia.
Czerniak oka
Naukowcy i lekarze, są zgodni, że nadmierna ilość promieni UV, może powodować nowotwór oka, który zazwyczaj objawia się występowaniem „mroczków” przed oczami i zaburzeniami widoczności. Dlatego idąc na plaże czy też opalać się, zaopatrzcie się w okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, taki szczegół może kosztować Was zdrowie i życie.