1. Nie wysypiasz się
Choć brzmi to banalnie, to naprawdę większość z nas zbyt lekkomyślnie podchodzi do nocnego wypoczynku. Czy wiesz, że najzdrowszy jest sen, który występuje przed północą? Czy wiesz, że nie dla każdego 6 h snu to wystarczająca ilość?
2. Przesypiasz się
Druga strona medalu. Niektóre z nas w wyniku poczucia zmęczenia, przesypiają kilkanaście godzin, próbując "nadrobić straty". Niestety, to powoduje bóle głowy i wzmacnia poczucie zmęczenia.
warrengoldswain @ 123rf.com
3. Fatalnie się odżywiasz
Jeżeli w Twojej diecie królują słodycze i fast-foody, to nie dziw się, że czujesz się wiecznie zmęczona i brakuje Ci energii. Jeżeli chcesz jej sobie dodać, to nie sięgaj po czekoladowego batonika, lecz po owoce lub warzywa. Bardzo źle na ogólne samopoczucie wpływają również przejadanie się lub głodzenie. Pamiętaj o zdrowej, zrównoważonej diecie.
4. Brakuje Ci ruchu
Z powodu uczucia zmęczenia rezygnujesz z chodzenia pieszo lub porannych treningów? To błąd! Odpowiednia dawka ruchu pomoże Ci w nocy zasnąć, a także zredukuje napięcie związane ze stresem. Aktywność fizyczna naprawdę poprawia nasze zdrowie i samopoczucie, to nie są puste słowa.
5. Masz depresję
Może być też tak, że chorujesz na depresję i stąd taka apatia, uczucie ciągłego zmęczenia. Jeżeli mimo skorzystania z powyższych porad Twój problem nie minął, warto pójść do lekarza po skierowanie na badania, a jeśli te niczego nie wykażą, to skontaktować się z psychologiem. W przypadku kompletnego braku sił do jakichkolwiek zmian i podjęcia wysiłku fizycznego, depresja jest bardzo prawdopodobną przyczyną braku energii.
adamgregor @ 123rf.com