Bezkrwawe łowy
Egzotyczne miejsce, a w nim wspaniałe ptaki? Warto je uwiecznić! No i tu problem, bo na zdjęciu zrobionym telefonem kondor byłby tylko kropką w rozległym krajobrazie. Jeśli w ogóle udałoby się zrobić zdjęcie, na którym ten kondor występuje... Do takich zdjęć jest potrzebny aparat z długim obiektywem: tutaj było to około 400 mm, czyli naprawdę dużo. Gdyby takie zdjęcie spróbować zrobić smartfonem, można by mieć wątpliwości: kondor to, czy może mucha?
Rozmyte tło
Portrecik z miękkim tłem? Niezależnie od tego, czy na zdjęciu są małpki, czy na przykład dzieci, tło niekoniecznie powinno być ostre. Rozmyty drugi plan pozwala bardziej się skupić na tym, co w zdjęciu najważniejsze: na postaci. Smartfonem osiągnięcie takiego efektu jest praktycznie niemożliwe, z powodu budowy samego aparatu. Możesz się starać, ale fizyki nie zmienisz – do zrobienia takiego zdjęcia potrzebny jest jasny obiektyw i duża matryca w aparacie. W telefonie się nie zmieszczą.
Na zdjęciu młode dżelady w Górach Semien, Etiopia
Mięciutko płynąca woda
Rzeki, strumienie, wodospady... najbardziej efektowne są wtedy, gdy kaskady wody spływają miękkimi falami. Do osiągnięcia takiego efektu potrzebny jest długi czas naświetlania, a telefony tego nie umożliwiają. To zdjęcie było naświetlane przez cztery sekundy i właśnie dzięki temu woda rozmyła się w piękne welony.
Na zdjęciu wodospad Bruarfoss, Islandia
Portret w świetle świecy
Czy da się zrobić komuś zdjęcie, gdy siedzi ze świeczką w ciemnej jaskini? Albo w nocy? Telefonem będzie trudno, tym bardziej, że człowiek nie jest z kamienia i czasem się rusza. Duże aparaty z dużymi matrycami radzą sobie w słabym świetle znacznie lepiej.
Na zdjęciu Marokańczyk w podziemnym kanale, którym kiedyś doprowadzano wodę do wiosek. On tam nie mieszka – oprowadza turystów i opowiada o historii swojego regionu.
Naprawdę małe rzeczy
Przyglądałaś się kiedyś kwiatom wrzosu z naprawdę bliska? Są maleńkie i śliczne. Warto by je sfotografować, ale w tym celu trzeba by mieć aparat z prawdziwą funkcją makro, czyli taki, który pozwala mocno powiększać obiekty. Chcesz zrobić takie zdjęcie telefonem? Zapomnij – trzeba by przysunąć obiektyw tak blisko roślinki, że smartfon nie dałby rady wyostrzyć. Małe obiekty to wspaniały, ogromny świat do odkrycia... ale nie telefonem.
Zdjęcie powstało we Wrzosowej Krainie, w Polsce.
Gwiazdy
Wszyscy wiemy, że gwiazdy kręcą się po niebie, ale jak to pokazać na zdjęciu? No cóż, smartfonem się nie da. Ta fotografia pokazuje ruch gwiazd, jaki odbył się w czasie około trzech godzin. Tak długo aparat stał na statywie i naświetlał, a gwiazdy kręciły się swoim torem.
Na zdjęciu niebo nad półwyspem i wyspą Gramvousa, Kreta