1. Migrena.
Migrena objawia się silnym, tętniącym bólem głowy, na który nie działają standardowe leki przeciwbólowe. Ból trwa zazwyczaj minimum 4 godziny i zazwyczaj jest jednostronny. Nasila się przy wysiłku oraz ekspozycji na światło. Jeśli podejrzewasz u siebie migrenę, powinnaś koniecznie udać się do specjalisty.
2. Objaw nerwowy.
Ból głowy może oznaczać, że cierpisz na nerwicę, fobię, depresję lub inne zbliżone zaburzenie. Będzie się on wówczas szczególnie nasilał w sytuacjach stresowych. Jeśli zauważasz u siebie taki objaw, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, a on skieruje Cię do neurologa, psychologa lub psychiatry.
3. Tętniak lub guz mózgu.
Jeżeli ból głowy lubi narastać, a rano towarzyszą mu nudności lub wymioty, to powinnaś skonsultować to ze specjalistą. Niepokojącym objawem jest dodatkowo ogólne przemęczenie, senność, problemy z tętnem oraz tracenie przytomności. Nie zwlekaj, bo im szybciej wykryjesz chorobę, tym łatwiej będzie Ci ją wyleczyć!
4. Zapalenie zatok.
Częste bóle głowy towarzyszą także zapaleniu zatok. Objawia się ono tępym bólem w okolicach zatok przynosowych i czołowych, a do jego nasilenia dochodzi w przypadku pochylania się.
5. Problemy ze wzrokiem.
Czy jesteś świadoma tego, że unikanie noszenia okularów lub soczewek może prowadzić do intensywnych dolegliwości bólowych? Nadmierne napięcie gałek ocznych prowadzi wówczas do bólu w okolicach ciemieniowych i czołowych.
6. Zapalenie mózgu.
Dolegliwości bólowe w tych okolicach towarzyszą również poważnej chorobie, jaką jest zapalenie mózgu. Razem z bólem współwystępują także: gorączka (często bardzo wysoka), napady padaczkowe, zmiany stanów psychicznych, ogólne fatalne samopoczucie. Należy wówczas jak najszybciej udać się do lekarza lub wezwać pogotowie.