A jak adwent
To 4 tygodnie poprzedzające Boże Narodzenie, w trakcie których przygotowujemy się na narodziny Jezusa. Początek adwentu to także początek kolejnego roku liturgicznego.
C jak choinka
Mało kto wie, że oprócz dekoracji świątecznej jest też symbolem rajskiego drzewa poznania dobra i zła, a co za tym idzie również nieśmiertelności, odrodzenia się i zwycięstwa. Zwyczaj dekorowania świątecznego drzewka pochodzi z Niemiec.
G jak gwiazda betlejemska
To nie tylko nazwa gwizdy, która prowadziła trzech mędrców ze wschodu do szopki. To również „imię” rośliny, która kwiat kształtem przypomina ramiona gwiazdy. Legenda mówi, że po raz pierwszy wyrosła dla biednego meksykańskiego chłopca, który podarował ją w darze Jezusowi.
M jak Mikołaj
Jeden z najsłynniejszych świętych w rzeczywistości był biskupem, który ofiarował swoje życie służbie biednym i opuszczonym. Według świątecznej tradycji, św. Mikołaj w wigilijny wieczór przynosi prezenty grzecznym dzieciom.
O jak opłatek
Symbol pojednania, błogosławieństwa, miłości, spokoju i przyjaźni. Dzielimy się nim na początku kolacji wigilijnej na znak biblijnego łamania chlebem.
P jak pasterka
Uroczysta msza święta odprawiana w wigilijną noc, tj. z 24 na 25 grudnia każdego roku o północy. Na stałe zagościła w kalendarzu liturgicznym dopiero w IV w. n.e. Początkowo odprawiano ją jedynie w Betlejem oraz w Jerozolimie. Obecnie można w niej uczestniczyć we wszystkich kościołach katolickich na całym świecie.