Boże Narodzenie – piękny i magiczny okres, który spędzamy w rodzinnym gronie. Choinka, świąteczne dekoracje, świece i sianko pod obrusem, to małe symbole oddania tradycji. Najbardziej wyczekiwany czas w roku, kiedy dzielimy się opłatkiem, wręczamy sobie prezenty i śpiewamy kolędy. Dla wielu z nas to także czas refleksji i zastanowienia nad własnym życiem. Co oznaczają poszczególne zwyczaje związane z tymi świętami?
Nagy-Bagoly Ilona @ 123rf.com
A jak adwent
To 4 tygodnie poprzedzające Boże Narodzenie, w trakcie których przygotowujemy się na narodziny Jezusa. Początek adwentu to także początek kolejnego roku liturgicznego.
C jak choinka
Mało kto wie, że oprócz dekoracji świątecznej jest też symbolem rajskiego drzewa poznania dobra i zła, a co za tym idzie również nieśmiertelności, odrodzenia się i zwycięstwa. Zwyczaj dekorowania świątecznego drzewka pochodzi z Niemiec.
G jak gwiazda betlejemska
To nie tylko nazwa gwizdy, która prowadziła trzech mędrców ze wschodu do szopki. To również „imię” rośliny, która kwiat kształtem przypomina ramiona gwiazdy. Legenda mówi, że po raz pierwszy wyrosła dla biednego meksykańskiego chłopca, który podarował ją w darze Jezusowi.
M jak Mikołaj
Jeden z najsłynniejszych świętych w rzeczywistości był biskupem, który ofiarował swoje życie służbie biednym i opuszczonym. Według świątecznej tradycji, św. Mikołaj w wigilijny wieczór przynosi prezenty grzecznym dzieciom.
O jak opłatek
Symbol pojednania, błogosławieństwa, miłości, spokoju i przyjaźni. Dzielimy się nim na początku kolacji wigilijnej na znak biblijnego łamania chlebem.
P jak pasterka
Uroczysta msza święta odprawiana w wigilijną noc, tj. z 24 na 25 grudnia każdego roku o północy. Na stałe zagościła w kalendarzu liturgicznym dopiero w IV w. n.e. Początkowo odprawiano ją jedynie w Betlejem oraz w Jerozolimie. Obecnie można w niej uczestniczyć we wszystkich kościołach katolickich na całym świecie.
Powiązane artykuły
-
Świąteczne tradycje, czyli skąd się wzięła praktyka wieszania jemioły w domu?
Jest wiele świątecznych tradycji, które staramy się kultywować. Jedne lubimy bardziej, inne mniej, ale wszystkie szanujemy. Do tych bardziej lubianych zaliczyć można namiętny pocałunek pod jemiołą. Chociaż jemioła to pasożyt żyjący na drzewach, my mamy z nią zdecydowanie pozytywne skojarzenia. Świąteczny pocałunek pod jemiołą symbolizuje szczęście na najbliższe lata.
-
Genialne triki, które wprowadzą do Twojego domu świąteczny klimat
Pół wigilii spędzasz w pracy, drugie pół na świątecznych przygotowaniach. Kiedy już ten jeden raz masz wolny dzień okazuje się, że brak Ci bożonarodzeniowej atmosfery. Pogoda za oknem nie sprzyja jej powstaniu, a Ty na samą myśl o uśmiechaniu się na kolacji, chcesz się gdzieś schować. Co zrobić, aby szybko i tanim kosztem przywrócić w domu świąteczny nastrój?
-
Jakie zioła używać w okresie bożonarodzeniowym?
Boże Narodzenie to czas nie tylko gruntownych porządków, ale przede wszystkim przygotowywania świątecznych potraw. W tym czasie cenimy tradycyjne smaki, które osiągamy przez stosowanie ziół. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że tym samym gotujemy zarówno smacznie, zdrowo i leczniczo.
-
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania
Ciągłe życie w biegu pod telefonem, stres w pracy, brak czasu dla bliskich – w nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia Polacy chcą odnaleźć chwilę spokoju, nacieszyć się rodziną, wyjątkową atmosferą i prezentami – takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń.
Kamila
Polacy o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Wyniki badania 2017-12-21 07:15:16 2017-12-14 10:52:29