Świąteczne zioła
Używane w okresie świątecznym zioła to:
-
Gałka muszkatołowa – zioło uniwersalne, które najczęściej dodajemy do mięs, ryb i grzybów, ale także do zup, jarzyn i ciast. Mało kto wie, że pochodzący z wyspy Molouki muszkat działa kojąco na układ pokarmowy, w szczególności zmniejszając nadkwasotę żołądka. Intensywny smak i dobroczynne właściwości zawdzięcza olejkom lotnym i pektynom.
-
Kardamon – najczęściej spożywany jako dodatek do kawy, ale dodaje się go również do alkoholu, ciast, marcepanu, mięs i pasztetów. Ze względu na wysoką zawartość cukru, tłuszczów, skrobi i olejków eterycznych ceniony jest jako środek leczniczy. Największy wpływ ma na układ nerwowy, dlatego stosuje się go w leczeniu depresji, obniżonych stanów nastroju, a także jako składnik środków służących do pobudzenia apetytu.
-
Cynamon – idealny do jabłek, ciast, potraw z ryżu, ryby po grecku, a w formie kawałków, także do grzanego piwa lub wina i kompotów owocowych. Część przyprawowa to brązowa kora, którą stosuje się najczęściej w formie proszku lub drobno posiekanych kawałków. Popularny jest przede wszystkim przez niezwykle aromatyczny zapach, który pobudza apetyt. Dzięki związkom wchodzącym w jego skład, tj. olejkom, lotnym, skrobi, żywicy, cukrów i garbników, działa rozluźniająco, rozkurczowo i uspokajająco, a także wspomaga trawienie.
-
Imbir – stosowany głównie do zup i mięs, a także ze względu na właściwości rozgrzewające i przeciwwymiotne, jako środek leczniczy na chorobę lokomocyjną. Pochodzi z Chin i, jak większość tamtejszych ziół, charakteryzuje się intensywnym smakiem i korzennym zapachem. Doskonale usprawnia trawienie po zjedzeniu tłustych potraw. Najbardziej cenne w imbirze są olejki lotne, żywice, cukry oraz gingerol. Występuje w formie sproszkowanej lub w kawałkach kłączy.