- Na czym polega konflikt serologiczny?
Konflikt serologiczny, czyli tzw. konflikt Rh występuje wtedy, gdy organizm przyszłej matki produkuje przeciwciała, które mają na celu zwalczanie krwinek rozwijającego się w jej ciele płodu. Za taką sytuację odpowiadają tzw. antygeny obecne na krwinkach płodu, które nie są rozpoznawane przez krwinki matki.
Organizm matki, w wyniku kontaktu z nieznanymi dla siebie antygenami, produkuje przeciwciała, które mają je zwalczyć. Konflikt serologiczny ma miejsce w momencie, gdy kobieta posiadająca układ antygenów krwi Rh- rodzi dziecko z czynnikiem krwi Rh+ (dodatni antygen dziedziczy w tym przypadku po ojcu).
Choroba hemolityczna – konsekwencje konfliktu
Jest to rezultat spotkania przeciwciał, wyprodukowanych we krwi matki z krwinkami płodu i występuje zwykle w chwili porodu. Wyróżnia się trzy rodzaje choroby hemolitycznej noworodków:
- najcięższa postać występuje wtedy, gdy dochodzi do uogólnionego obrzęku płodu -skóry i tkanki podskórnej, czemu mogą towarzyszyć wybroczyny – często kończy się to obumarciem wewnątrzmacicznym,
- ciężka żółtaczka hemolityczna, w przypadku której u noworodka, już w pierwszej dobie jego życia stężenie bilirubiny bardzo gwałtownie wzrasta i osiąga wysokie stężenia, wpływając toksycznie na mózg dziecka – nawet, gdy uda się uratować dziecko to dochodzi zwykle do zaburzeń rozwoju psychicznego, noworodek nie słyszy, ma padaczkę, problemy z mową i utrzymaniem równowagi,
- niedokrwistość ciężkiego stopnia (czyli anemia) to najczęstsza odmiana choroby, która objawia się u dziecka bladością, powiększeniem wątroby oraz śledziony, występować też mogą duszności.