Jakie są typowe objawy menopauzy?
- nieregularne miesiączki to główny symptom zbliżającej się menopauzy, który pojawia się zwykle około 45 roku życia, po pewnym czasie miesiączka całkowicie zanika,
- spadek libido, który ma również związek z suchością pochwy (jest to wynik zmian hormonalnych),
- uderzenia gorąca, czyli nagłe uczucie ciepła i gorąca w ciele, które powodują zaczerwienienie skóry, widoczne w szczególności na twarzy i tułowiu (jest to reakcja organizmu na spadek poziomu estrogenu),
- nadmierne pocenie się w nocy,
- wahania nastroju.
Zmiany w okresie menopauzy
Spadek poziomu hormonów w okresie przekwitania powoduje wiele uciążliwych dla kobiet dolegliwości oraz zmian zachodzących w ich ciele. Najbardziej dokuczliwym objawem menopauzy jest uczucie zmęczenia, a także problemy ze snem. U wielu kobiet następuje również pogorszenie się koncentracji i problemy z pamięcią. Dodatkowo mogą także występować zawroty głowy, a nawet omdlenia i problemy z utrzymaniem równowagi.
W okresie menopauzy zmienia się także wygląd kobiety. Włosy stają się cieńsze i przerzedzają się, natomiast spadek poziomu estrogenu w organizmie przyczynia się wzrostu wagi. Paznokcie stają się kruche i łamliwe. Zmienia się również zapach ciała. Ze względu na te wszystkie zmiany, szczególnie w kwestii wyglądu, w okresie menopauzy może także pojawić się depresja, ogólny niepokój i stany lękowe.
Dolegliwości bólowe w czasie menopauzy
W okresie przekwitania spora grupa kobiet zmaga się także z bólem i tkliwością piersi. Często spotykanym problemem jest także ból głowy, mięśni, stawów oraz ścięgien. Inne dolegliwości to m.in.:
- piekący ból języka lub ust,
- krwawienie z dziąseł, niesmak w ustach oraz nieprzyjemny oddech,
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. gazy, niestrawność, nudności),
- objawy skórne (swędzenie skóry, uczucie pełzania lub łaskotania),
- skóra staje się cieńsza, przesuszona i łuszczy się.