Diagnoza z języka jest jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej.
Wysoka skuteczność metody ma związek z faktem, iż wszystkie narządy wewnętrzne Zang Fu łączą się kanałami z językiem dzięki czemu otrzymujemy dość klarowną informację o ich stanie. Zadziwiające jest to, jak wiele można wyczytać z diagnozy języka. Obserwując języki moich pacjentów coraz częściej zauważam, że wygląd tego narządu pokrywa się z ich aktualnym stanem zdrowia. Oczywiście w skład diagnozy z języka wchodzi szereg parametrów, ale jeśli mielibyście ochotę już dziś przyjrzeć się swojemu językowi to zobaczcie za które narządy odpowiadają poszczególne części języka:
Choroby serca i płuc – czubek języka
Śledziona i żołądek – środkowa część języka
Nerki, pęcherz moczowy, jelita – korzeń języka
Wątroba i pęcherzyk żółciowy – brzegi języka
Język możemy analizować pod kątem barwy, grubości, długości, szerokości, obecności oraz rodzaju i koloru nalotu, występowania krostek, brodawek, ubytków w nalocie a także możemy wyciągnąć pewne informacje na podstawie oględzin żyły podjęzykowej. Jednym z częściej spotykanych narzędzi do diagnozy z języka jest tzw. System BA GANG, który dzielimy na 8 podstawowych kategorii:
Yang- Yin
Gorąco- Zimno
Nadmiar- Niedobór
Zewnętrzny- Wewnętrzny
Wchodząc w temat głębiej jesteśmy w stanie poprzez zastosowanie prostych zmian znacząco wpływać na stan swojego zdrowia. Sama, po 2 latach wprowadzonych modyfikacji zaobserwowałam zmiany świadczące o usunięciu sporej ilości wilgoci oraz śluzu z organizmu, ale również zmiany świadczące o wzmocnieniu potencjału Yang. Zachęcam do zgłębiania tajników Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
***
Dietetyk mgr inż. Anna Orzeł – od 5 lat czynnie wykonuje swój zawód, dzięki czemu może się pochwalić bardzo dużym doświadczeniem w prowadzeniu Pacjentów zarówno odchudzających się jak i borykających się z różnymi chorobami dieto zależnymi. Zwolenniczka naturalnych terapii żywieniowych oraz holistycznego podejścia. W 2014 roku rozpoczęła naukę w Instytucie Medycyny Chińskiej w Krakowie. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu żywienia i suplementacji osób aktywnych fizycznie na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Absolwentka Wydziału Technologii Żywności i Żywienia Człowieka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, specjalizacji Dietetyka, gdzie zdobyła tytuł zawodowy. Podczas studiów odbyła półroczne stypendium zagraniczne w Walencji na tamtejszej Politechnice. Należy do Polskiego Towarzystwa Dietetyki.
Jeżeli zasialiśmy w Waszych głowach ziarnko zainteresowania tradycyjną medycyną chińską to zapraszamy na stronę internetową naszego eksperta Anny Orzeł. Odwiedźcie też koniecznie jej fanpage na Facebook’u.
Źródło zdjęć: https://pl.depositphotos.com
A co Wy sądzicie o naturalnych terapiach medycznych i dietetycznych?